رزمنده دوران دفاع مقدس در گفتگو با ایلام بیدار؛
تنگه کوشک نماد مقاومت مردم ایلام در برابر دشمن بعثی است
کد مطلب: 46208
تاریخ انتشار : 1400-05-05 08:10
رزمنده دوران دفاع مقدس گفت:رزمندگان و بسیج مردمی با تمام توان خود آنچنان حماسه‌ای آفریدند که یورش تانک‌ها و گردان‌های زرهی رژیم بعث عراق را در تنگه کوشک با شکست مواجه و یکی از ماندگارترین حماسه دوران دفاع مقدس را رقم زده و عقیه عملیات مرصاد را با شکست مواجه کردند.

به گزارش ايلام بيدار ،تاريخ دفاع مقدس سرشار از ايثار و ازخود‌گذشتگي‌ جواناني است كه در خاطره ايرانيان، حماسه بزرگ تنگ كوشك يكي از نبردهاي بزرگ تاريخ دوران دفاع مقدس است كه در آن سربازان اسلام با تلاش فراوان توانستند اين منطقه را از اشغال وجود نيروهاي رژيم بعثي پاك كنند و آزاد سازند.

قرارگاه چهل‌ زرعي و تنگه كوشك به خوبي خاطرات رزمندگان در آن روزهاي سخت و دشوار نبرد با دشمن بعثي را به خاطر دارد كه چه جوانان غيوري با رشادت و از خود گذشتگي خالق حماسه‌هاي هميشه جاويد شدند و برگ‌هاي زرين تاريخ دفاع مقدس را به نام خود ثبت كردند، شهادت خرم‌ رودي، دوبرا و فلاحي‌ها در حماسه سارات و كوشك براي هميشه ماندگار شد و اكنون بناي يادبود و سنگ نوشته اين شهيدان يادآور حد نهايي پيشروي دشمن در شمال استان ايلام و ايوان است.

شهر ايوان از آنجا كه در پشتيباني از جبهه مياني جنگ و به خصوص جبهه سومار نقش مهمي داشت ، بارها مورد حمله هوايي دشمن قرار گرفت.

در همین راستا خبرنگار جهاد ومقاومت ایلام بیداربه گفتگو با یکی ازرزمندگان دوران دفاع مقدس پرداخته است .

"رضا ناظری "رزمنده دوران دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد:روز یک مرداد ماه بود که شهید بندراسدی با بنده تماس گرفتن .بنده هم به خدمت ابشان رفتم  ایشان حال و احوال همیشگی را نداشتند ،بنده علت را از ایشان جویا شدم که بیان داشتند دشمن از سه محور کشور حمله کرده است که یکی از این محورها تنگه کوشک است.

 

وی ادامه داد: با بررسی هایی که انجام دادیم فهمیدیم که دشمن تا تنگه کوشک پیشروی کرده است به همین خاطردوباره به مقرر فرماندهی سپاه ناحیه ایوان بازگشتیم که  فرمانده وقت سپاه ناحیه ایوان جناب آقای غلام کاظمی بود که با مشورتی که با ایشان داشتیم بنا شد که از نیرو های مردمی بهره گرفته شود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس بیان داشت:در وهله اول 32نفر به قصد عزیمت به تنگه کوشک اعلام آمادگی کردند.

ناظری  ادامه داد:هنگامی که به تنگه کوشک رسیدیم غلام کاظمی فرمانده ناحیه ایوان اعلام کردند که در قسمت غربی تنگه کوشک که یک غار کوچک هم درآن منطقه وجود داشت مستقر شوند و هیچ گونه تیر اندازی صورت نگیرد تازمانی که بصورت رسمی اعلام می کنم.

ناظری با اشاره به میزان سلاح و مهماتی که در دست داشتندادامه داد:با توجه به میزان مهماتی که در اختیار داشتیم تصمیم گرفتیم که بیشترین بهره برداری را از مهمات موجود ببریم و هیچگونه تحرک اضافه ای را نداشته باشیم.

وی تصریح کرد:با پیگیر هایی که صورت گرفت :یک اکیپ از ایلام به اتفاق نیرو های مردمی در منطقه حضور پیدا کردند که با ورود دشمن به تنگه به حول قوه الهی رزمندگان دوران دفاع مقدس توانستند دشمن را در این منطقه زمین گیر کنند و اجازه ندادند یک وجب از خاک ایران اسلامی به دست دشمن بیفتاد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس باشاره به نقش نیرو های مردمی در حماسه تنگه کوشک گفت:بحمدالله در دوران دفاع مقدس مردم استان ایلام بخصوص مردم شهرستان ایوان نقش ارزنده ای را ایفا کردند.

این یادگار سال‌های جنگ که شهادت را تنها آرزوی خود عنوان می‌کند؛ می‌گوید: خدا را شاکرم که عمرم را وقف انقلاب اسلامی و دستاوردهای گران‌سنگ آن کردم و در راستای تحقق منویات حکیمانه نایب امام زمان (عج) امام خمینی (ره) و خلف صالحش مقام معظم و معزز رهبری تاکنون صرف و سپری کرده‌ام.

ناظری گفت:مهم‌ترین دستاورد حضورم در جبهه و عملیات‌های مختلف آن دوران خودسازی، ایجاد روحیه انقلابی گری و جهادی در خود» است، رزمندگان دفاع مقدس دشمن‌شناس بودند و هیچ هراسی از دشمنان به دل راه نمی‌دادند و تابع محض ولی‌فقیه خود بودند و همین‌ها رمز پیروزی و جاودانگی‌شان بوده و هست.

این رزمنده ایوانی جبهه‌های حق علیه باطل یکی از نیازهای ضروری جامعه امروز را استمرار بخشیدن به خط سرخ شهیدان کربلا به‌ویژه سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) عنوان می‌کند و می‌گوید: رزمندگان آن دوران به پیروی از سرور و سالار شهیدان لحظه‌ای دست از دفاع از دین و اسلام و انقلاب برنداشتند.

وی انگیزه خود را از شرکت در جنگ؛ لبیک گفتن به‌فرمان حضرت امام خمینی (ره) بیان کرده و اضافه می‌کند: هدف تحقق پیروزی نهایی اسلام بر کفر جهانی به سردمداری آمریکای جهان خوار و صهیونیسم بین‌الملل است که تا جامه عمل پوشاندن به این هدف نباید کوتاه آمد.

ناظری در پیان گفت: امروز بر همگان لازم هست خاطرات و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس را به نسل جدید منتقل کرده و یاد و خاطره شهیدان، جانبازان و آزادگان سرافراز و رزمندگان غیورمان را زنده نگه داریم و قدر این پیروزی‌ها و حماسه‌ها را که منجر به قرار گرفتن ایران به‌عنوان قدرتمندترین کشور اسلامی‌شده است؛ بدانیم.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب