کد مطلب: 45969
تاریخ انتشار : 1399-04-28 07:41
کارشناس مسائل آمریکا در واکنش به اظهارات مدیر مسئول روزنامه شرق مبنی بر اینکه «به عقل جن هم نمی‌رسید که آمریکا از برجام خارج شود» گفت: اگر جای مدیر مسئول روزنامه شرق بودم به دلیل بی سوادی استعفا می‌کردم، چون فردی که بی سواد است نباید روزنامه داشته باشد.

به گزارش ايلام بيدار ،روزنامه شرق وابسته به جریان اصلاحات در زمان انعقاد معاهده برجام و دقیقاً زمانی که کنگره آمریکا به طور موازی سعی در خنثی و بی خاصیت کردن برجام را داشت، مطلبی با عنوان «امضای کری تضمین است» را در صفحه نخست خود منتشر کرد.

درواقع این تیتر روزنامه شرق بیشتر توجیه اقدامات ضد برجامی بود. در همین رابطه، «مهدی رحمانیان» مدیرمسئول شرق، در پاسخ به این سئوال که «با توجه به تیتر روزنامه شرق مبنی‌بر اینکه «امضای کری تضمین است» آیا فکر می‌کردید آمریکا از برجام خارج شود؟» مطرح کرد: «من فکر می‌کنم به عقل جن هم نمی‌رسید که آمریکا از برجام خارج شود یا اگر کسی  این را پیش‌بینی می‌کرد، دیگر کسی فکرش را نمی‌کرد او از سازمان بهداشت جهانی یا از اجلاس پاریس خارج شود.

در همین رابطه به سراغ «فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا رفتیم تا نظر او را در خصوص اظهارت رحمانیان بشنویم.

مدافعان برجام در حوزه آمریکا کار کارشناسی نکرده‌اند

ایزدی به خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت: اینکه آقای رحمانیان گفته‌ است «خروج آمریکا از برجام به عقل جن هم نمی‌رسید» این گونه اظهارات توسط افرادی مطرح می‌شود که در حوزه آمریکا کار کارشناسی نکرده اند، البته ادعای کار کارشناسی دارند.

وی تصریح کرد: زمانی که نقدها به برجام مطرح بود همین روزنامه شرق چه ادبیات منفی علیه منتقدان برجام به کار نبرد اما الان معلوم شده است که نه آمریکا را شناخته بودند و نه مقامات آمریکایی را؛ بر همین اساس فکر می‌کردند بقیه هم شناختی از آمریکا ندارند.

این کارشناس مسائل آمریکا معتقد است: اگر در همان زمان کسی یک اشراف محدودی هم نسبت به آمریکا داشت، از روز هم برایش بیشتر روشن می‌شد که آمریکایی‌ها از همان ابتدا هم برنامه‌ای برای اجرای برجام نداشتند. 

برجام را به نوعی طراحی کردند که دولت آمریکا آن را اجرا نکند

ایزدی با بیان اینکه برخی معتقدند برجام قرارداد خوبی بود، افزود: گروهی در داخل بر این بودند که معاهده خوبی منعقد شده و اوباما هم آن را اجرا کرد، بعد ترامپ از آن خارج شد و عقل جن هم نمی‌رسید ترامپ بخواهد از برجام خارج شود. این منطق و حرفی است که گاهی اوقات توسط این جریان زده می‌شود. در واقع اگر کسی دقت کوچکی نسبت به دولت اوباما داشت متوجه می‌شد که شخص اوباما و «کری» هیچ وقت برنامه‌ای برای اجرای برجام نداشتند.

وی با تاکید بر اینکه برجام را به نوعی طراحی کردند که دولت آمریکا آن را اجرا نکند، خاطر نشان کرد: قانون بررسی توافق هسته‌ای با ایران در کنگره آمریکا و در زمان اوباما تصویب شد و اوباما آن را امضا کرد؛ اینکه ترامپ چرا و چگونه توانست از برجام خارج شود به دلیل این است که بر اساس آن قانون رئیس جمهور آمریکا هر چند ماه یکبار باید اعلام می‌کرد اولاً ایران پایبند به برجام بوده و دوماً برجام در راستای منافع ملی آمریکا است. بر همین اساس ترامپ از برجام خارج شد.

کارشناس مسائل آمریکا خاطر نشان کرد: این قانون با همکاری قوای مجریه و مقننه آمریکا نوشته شد، در حالی که ترامپ آن زمان اصلاً نامزد ریاست جمهوری نبود اما بعدها که ترامپ آمد از قانونی که کار مشترک اوباما و کنگره وقت بود استفاده کرد و از برجام خارج شد.

 

ذوق‌زدگی آقایان برای کشور هزینه ایجاد کرد

فواد ایزدی در خصوص الزام حقوقی برجام برای طرفین مذاکره بیان داشت: زمانی که کری به نمایندگان کنگره می‌گوید «اجرای برجام الزام حقوقی ندارد» یعنی اینکه بگذارید اورانیوم غنی شده ایران را از دستشان بگیریم و در اراک بتن بریزیم و سانتریفیوژها را برچینیم بعد اگر دولت بعدی خواست برجام را اجرا کند و اگر نخواست اجرا نکند.

وی عنوان کرد: در داخل عده‌ای اصلاً سواد این کار را نداشتند مثل روزنامه شرق که ادعای فراوانی دارند اما سوادشان کم است. عده‌ای هم سواد داشتند اما نخواستند واقعیت‌ها را ببیند و در واقع یک جوگیری و ذوق زدگی نسبت به برجام داشتند که این مسئله برای کشور هزینه ایجاد کرده است.

این کارشناس مسائل آمریکا در توصیه‌ای طعنه‌آمیز به مدیرمسئول روزنامه شرق گفت: اگر جای مدیر مسئول روزنامه شرق بودم به دلیل بی سوادی استعفا می‌کردم، چون فردی که بی سواد است نباید روزنامه داشته باشد و باید برود مطالعه کند سپس وارد حوزه رسانه شود.

ایزدی با اشاره به این که طرفداران برجام الفاظ رکیکی به منتقدان برجام نسبت می‌داد، تصریح کرد: یکی از عبرت‌های برجام این است که باید به توصیه‌ها و هشدارهای افرادی که کار کارشناسی کرده‌اند توجه شود در غیر این صورت نتیجه آن وضعیت فعلی را رقم می‌زند.

وی در ادامه به یکی دیگر از درس‌هایی که برجام می‌تواند برای کشور داشته باشد اشاره کرد و توضیح داد: در آن دوران یک حالت استکباری ایجاد شده بود که طی آن یک نگاه خوش بینانه محض به غرب ایجاد شد و از سوی موافقان برجام الفاظ بی سواد و بی شناسنامه به منتقدان برجام که در فضای خوش بینی نبودند، نسبت داده شد که این موضوع اصلاً به نفع کشور نبود.

ایزدی در پایان گفت: در حال حاضر روزنامه حامی برجام به جای اینکه اعلام کند ما سواد نداشتیم که متوجه شویم وضعیت آمریکا چطور است، می‌خواهد از جن و پری استفاده ابزاری کرده و اینگونه القاء کند که خروج آمریکا از برجام حادثه عجیبی بود اتفاق افتاد، اما واقعیت این نیست.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب