کد مطلب: 43827
تاریخ انتشار : 1399-01-22 10:33
برهم صالح رئیس‌جمهور عراق بعد از کناره گیری عدنان الزرفی برای تصدی پست نخست وزیری رسما «مصطفی کاظمی» را مامور تشکیل دولت عراق کرد.

به گزارش ايلام بيدار ، عدنان الزرفی پس از گذشت بیش از 20 روز در جلب نظر گروههای سیاسی عراق برای تصدی پست نخست وزیری ناکام ماند و رسما کناره گیری خود را از نخست وزیری اعلام کرد.

عدنان الزرفی امروز استعفای خود را رسما تقدیم برهم صالح رئیس جمهور این کشور کرد.  
برهم صالح رئیس‌جمهور عراق 27 اسفند 98،‌ عدنان الزرفی از چهره‌های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.
کناره گیری الزرفی در پی اجماع گروههای سیاسی و اعلام رسمی نیروهای سیاسی کُرد و اهل سنت عراق از معرفی «مصطفی الکاظمی» برای تصدی پست نخست وزیری روی داد.
فراکسیون "تحالف القوی" ائتلاف نیروهای عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در پارلمان عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به‌جای عدنان الزرفی نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت اعلام کرد. این فراکسیون از مجموع 329 کرسی پارلمان حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را «محمد حلبوسی» رئیس پارلمان این کشور به‌عهده دارد.
نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال کرده بود.
اتحادیه میهنی کردستان عراق که برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز وابسته به آن است با صدور بیانیه‌ای رسما از نامزدی «مصطفی الکاظمی» اعلام حمایت کرد.

«مصطفی کاظمی» در یک نگاه
«مصطفی عبداللطیف مشتت» ملقب به مصطفی الکاظمی در سال 1967 در بغداد به دنیا آمد و 52 سال سن دارد، او داری مدرک فوق لیسانس حقوق است.
او از سال  2016 تاکنون سمت ریاست سازمان اطلاعات عراق را بر عهده دارد . سیاسی و روزنامه نگار عراقی است و نقش زیادی در دوره گذشته در آشتی و توافق بین گروههای سیاسی عراق داشته است . وی از معارضین رژیم صدام بوده و مدت طولانی را نیز در خارج از کشور گذرانده است.
وی مدت زیادی را به کار روزنامه نگاری مشغول به فعالیت بود و سردبیری مجله "الاسبوعیه" را بر عهده داشت. مدتی سردبیر بخش عراق پایگاه اینترنتی بین المللی مونیتور شد و مقاله‌هایی به منظور ترویج افکار همزیستی اجتماعی در عراق، حفظ آینده و جایگاه تاریخی کشور و رفع نقاط ضعف نظام سیاسی جدید آن نوشت.
وی همچنین چند کتاب به رشته تحریر در آورده است که که مهمترین آن (مسألة العراق – المصالحة بین الماضی والمستقبل) یا "مساله عراق – آشتی میان گذشته و آینده" است.
گفته می‌شود که وی فردی مستقل و به هیچیک از احزاب سیاسی عراقی وابستگی ندارد. حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق وی را در ژوئن 2016 به عنوان رئیس سازمان اطلاعات عراق انتخاب کرد که تاکنون نیز عهده دار این سمت است.
الکاظمی پس از رسیدن به این مقام، سازمان اطلاعات عراق را از دخالت در فعالیتهای سیاسی بدور نگه داشته است که مهمترین تلاش وی برای اصلاح ساختارهای این سازمان بود.
وی همچنین مدیرعامل «بنیاد الذاکره» عراق بود که برای مستند سازی جنایات رژیم صدام تاسیس شده است و دارای تجربه زیادی در زمینه تهیه اسناد به ویژه فیلم از قربانیان جنایات رژیم سابق است.
الکاظمی پس از مدتی مدیر بنیاد «الحوار الانسانی» (گفت‌وگوی انسانی) شد که یک بنیاد مستقل برای حل اختلافات اجتماعی، فرهنگی و ترویج گفت‌وگو برای حل بحرانها به جای توسل به خشونت است.

 

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب