کد مطلب: 42931
تاریخ انتشار : 1398-12-19 07:33
متأسفانه این روزها طبیعت گردانی که به مسیر جاده ی شهرستان چرداول می روند، شاهد صحنه های فجیعی از قطع درختان بلوط با هدف توسعه ی زمین های کشاورزی هستند.

گروه اجتماعی ایلام بیدار:: درختان امروزه قصه های متفاوتی را از دردهایشان می گویند از قطع آن ها به خاطر توسعه زمین های کشاورزی گرفته تا تهیه ذغال و ... را می توان به این ها اضافه کرد.

بنا برآمارهای رسمی متاسفانه هرساله از جمعیت جنگل های ایران کاسته می شود ودراین زمینه برنامه خاصی برای مقابله با آن وجود ندارد که این باعث می شود تا درختان در مبارزه برای بقا تنها بمانند.

توسعه کشاورزی واز ضروریات اقتصاد مقاومتی بوده  که مورد تاکید کارشناسان اقتصادی است ولی کشاورزی همیشه در کنار حفظ طبیعت بوده و هیچ وقت از آن جدا نیست

متأسفانه این روزها طبیعت گردانی که به مسیر جاده ی شهرستان چرداول می روند، شاهد صحنه های فجیعی از قطع درختان بلوط با هدف توسعه ی زمین های کشاورزی هستند. معضلی که در کنار بیماری فراگیری که آفت جان این درختان ارزشمند شده بیم نابودی کامل جنگل های این منطقه را به وجود آورده است. این موضوع شامل جنگل های دیگر شهرستان از جمله آسمان آباد، هلیلان ، بخش زاگرس و … نیز می شود. قطع درختان با انگیزه های دیگری همچون تهیه ی زغال، پخت غذا و نان نیز در شهرستان چرداول و بیشتر در بین برخی روستائیان شایع است.

طبیعت شهرستان در معرض نابودی

احمدی یکی از شهروندان چرداولی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: متاسفانه بارها مشاهده می شود که در زمین های کشاورزی درختان را آتش می زنند یا با روش هایی کاری می کنند که درختان خشک شوند و  این برای طبیعت شهرستان که در معرض نابودی قرار داد خبر بدی است.

این شهروند چرداولی بیان داشت:حفظ ونگهداری طبیعت یکی از وظایف اصلی ماست که همه مردم در کنار مسئولین نباید به این گونه مسائل بی تفاوت باشند.

احمدی درادامه گفت:باید به مسئله درختکاری نگاه ویژه ای شود تا بتوان درختان را احیا کرد.

درشهرهای محتلف توسط عموم مردم یا منابع طبیعی برنامه های مختلفی برای احیا درختان وجود دارد که ارزشمند ولی برای درختان باید آستین همت بالا زد واین سرمایه های ارزشمند را حفظ کرد.

دراین روزها نباید درختان فراموش شوند وبه هرنحوی هرکسی که می تواند باید به این مسئله اهمیت داده واقدامی هرچند کوچ انجام دهد.

درپایان باید گفت که حفظ ونگهداری طبیعت از اولویت های اصلی باید باشد وبه رغم مشکلاتی که درختان ازبیماری گرفته تا قطع بی رویه دارند باید با تمام توان به جنگ دشمنان طبیعت برویم.

 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب