از احداث تونل و فرودگاه تا برقدار شدن همه روستاها؛
"توسعه و آبادانی" ارمغان 41 ساله انقلاب در استان ایلام + تصاویر و جدول مقایسه ای
کد مطلب: 42029
تاریخ انتشار : 1398-11-16 08:24
مقایسه آمار شاخصه های توسعه ای قبل و بعد از انقلاب و در طی 41 سال گذشته نشان از عمران و آبادانی استان ایلام دارد.

گروه اجتماعی ایلام بیدار:: در دهه مبارک فجر می خواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان را مورد بررسی قرار دهیم، انقلابی که به دست مردم آغاز شده، به پیروزی رسیده و استمرار پیدا کرده و امروزه اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست.

با فروپاشی رژیم طاغوت خون انقلاب اسلامی در رگ ها تقویت شد و از همان زمان تاکنون علی رغم فراز و نشیب ها انقلاب راه خود را محکم و استوار تر از گذشته طی کرده است.

خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در طی این مدت از عمر با برکت خود آن گونه است که بنا بر شواهد و آمار موجود قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و در برخی کاراکترهای پیشرفت مقایسه میان بودن و نبودن است.

یکی از استان هایی که با شکل گیری انقلاب اسلامی از روند توسعه ای برخوردار بوده استان ایلام که در غربی ترین نقطه کشور قرار دارد؛ استانی که دستاوردهای آن در بعد از انقلاب هنوز که هنوز مورد توجه رسانه ها است.

یکی از دلایل جلب توجه به استان ایلام این است که این استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی یکی از استان های درگیر با جنگ در طول هشت سال بود که به گفته برخی تحلیلگران در استان ایلام با در نظرگرفتن اینکه ایلام تا یک الی دو سال بعد از جنگ نیز درگیر حوادث پس از آن نیز بوده و با احتساب هشت سال جنگ 10 سال از توسعه بازمانده است.

به نوعی با همه هر آنچه از جنگ برای این استان به جا ماند بلافاصله ساز و کارهای لازم برای توسعه استان ایلام ترسیم و سال به سال این میزان با پیشرفت هایی در حوزه های مختلف به خصوص بعد از سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام رو به رو شد.

به همین علت و علیرغم این وقفه 10 ساله اما باز امروز این استان در سطح کشور در بسیاری از پارامترها حرفی برای گفتن دارد؛ علیرغم همه مشکلات و جنگ هشت ساله و یا بعد از آن به موفقیت هایی نیز دست پیدا کرده است که یکی از این حوزه ها شهرستان ایلام است.

رشد 119 درصدی توسعه راه های استان بعد از انقلاب + جدول مقایسه ای

"علی اصغر کاظمی"، مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در این خصوص به خبرنگار ایلام بیدار گفت: با توجه به اينكه استان ايلام از سال 1352 از استان كرمانشاه جدا شده و رسماً به عنوان استان ايلام شناخته شده است تا قبل از انقلاب اسلامي عملاً برنامه مسكن به شكل مدون در استان اجرا نشده و صرفاً ساخت تعداد محدودي منازل روستايي بهسازي شده و تعدادي منزل سازماني كه طي برنامه هاي عمراني سوم و چهارم قبل از انقلاب در شهر ايلام ساخته شده نمود داشته است.

وی اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامي در راستاي اجراي برنامه هاي توسعه اي كشور اقداماتی نظیر، نوسازي و بهسازي واحدهاي مسكوني روستايي در برنامه هاي اول و دوم توسعه، ايجاد منازل سازماني در شهرهاي مختلف استان، ايجاد و احداث واحدهاي اجاره به شرط تمليك تحت عنوان مسكن پاك(پس انداز،كوچك سازي و انبوه سازي)، اعطاي تسهيلات در سنوات مختلف جهت خريد و ساخت مسكن و ساخت 18133 واحد مسكن مهر در استان ايلام كه تاكنون 15031 واحد افتتاح و تحويل داده شده اشاره کرد.

کاظمی افزود: در حوزه شهرسازی نیز قبل از انقلاب هيچ گونه طرح توسعه و عمران شهري در ايلام مصوب نشده بود اما بعد از انقلاب و از سال 1373 كه اولين طرح جامع شهر ايلام تصويب شده 25 طرح جامع، تفصيلي و جامع تفصيلي به تصويب رسيده كه 12 طرح جامع هزينه شده مبلغ  60 ميليارد ريال، 6 طرح تفصيلي هزينه شده مبلغ  30ميليارد ريال و 7 طرح جامع تفصيلي هزينه شده مبلغ  35ميليارد ريال بوده است.

در حوزه حمل و نقل جاده ای و راه نیز اتفاقات بسیار خوبی در بعد از انقلاب اسلامی انجام گرفته است، ما در برخی پارامترها در قبل از انقلاب در حوزه استان ایلام صفر بوده ایم که از جمله آنها می‌توان به بزرگراه اشاره کرد اما اکنون و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۴۳ کیلومتر بزرگراه احداث شده است.

در حوزه راه اصلی نیز قبل از انقلاب ما ۱۸۹ کیلومتر راه اصلی داشتیم اما این میزان بعد از انقلاب و تاکنون به ۵۶۰ کیلومتر افزایش یافته است و با رشد ۱۹۶ درصدی همراه بوده است.

در حوزه راه روستایی نیز قبل از انقلاب ۳۵۳ کیلومتر راه روستایی انجام شده بود اما اکنون این میزان به ۱۸۰۰ کیلومتر به بعد از انقلاب رسیده است.

در حوزه تونل قبل از انقلاب 0.352 درصد و بعد از انقلاب 11.5 درصد تونل ایجاد شده که ۳۱۶۷ درصد تغییرات ایجاد شده است در مجموع در قبل از انقلاب ۱۵۲۱ کیلومتر راه ایجاد شده اما بعد از انقلاب این میزان به3338.5 درصد رسیده است که با رشد ۱۱۹ درصدی همراه بوده است در واقع میزان طول کل راههای استان ایلام به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

- اطلاعات و شاخص هاي مرتبط با حوزه حمل و نقل جاده اي

رديف

عنوان اطلاعات و شاخص ها

واحد سنجش

قبل از انقلاب

بعداز انقلاب تاكنون

درصد تغييرات

1

بزرگراه

كيلومتر

0

143

2

راه اصلي

كيلومتر

189

560

196

3

راه فرعي

كيلومتر

979

824

*

4

راه روستايي

كيلومتر

353

1800

409

5

طول تونل

كيلومتر

0.352

11.5

3167

 

مجموع

كيلومتر

1521

3338.5

119**

 

* راه فرعي به اصلي راه  تبديل شده است.

** ميزان طول كل راهها به بيش از 2 برابر افزايش يافته است (119 درصد  رشد).

مقایسه دستاوردهای علمی در استان ایلام قبل و بعد از انقلاب

"محمد علی اکبری"، رئیس دانشگاه ایلام در مصاحبه تفصیلی با خبرنگار ایلام بیدار در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های علمی و دانشگاهی اظهار کرد: توسعه آموزش و علم و در آن زمان در استان ایلام توسعه قابل توجهی نبود بطوریکه در استان ایلام تنها یک دانشکده دامپروری وجود داشت که آن هم وابسته به دانشگاه راضی کرمانشاه فعالیت می کرد، علاوه بر این تعداد رشته ها نیز سه رشته و حدود 100 دانشجو بود. امروز در استان ایلام از 37 دانشگاه برخوردار هستیم یعنی یک دانشکده به 37 دانشگاه تبدیل شده است که مثلا یکی دانشگاه ایلام تنها هفت داشکده دارد و اگر بخواهیم مقایسه کنیم تفاوت ها بسیار است.

امروز جمعیت دانشجویی ما بالغ بر 30 هزار نفر است تازه در چند سال گذشته تعداد دانشجوها کم شده و با این وجود ما در سال 92 رکورد 40 هزار دانشجو را در بعد از انقلاب داشتیم و این میزان ظرفیت پذیرش دانشجو از دستاوردهای انقلاب در استان ایلام حکایت دارد. حال با ارائه آمار فارغ التحصیلان در 40 سال به رقم بزرگی می رسد.

بنابراین از نظر تنوع آموزش عالی تنوعی همانند سطح ملی داریم و ظرفیتی در سطح ملی نیست که در استان ایلام نداشته باشیم و بنا داشته باشیم دایر کنیم و نباید فراموش کرد که در برخی بخش ها آموزش عالی هستند اما دانشگاه نیستند از جمله پارک علم و فناوری که یک فعالیت دیگری در حوزه وزارت علوم است و در استان ایلام دایر و فعالیت خود را انجام می دهد.

نمی توان این دستاوردها را با قبل از انقلاب قیاس کرد چرا که جایی برای مقایسه کردن در این حوزه ها وجود ندارد، 100 دانشجو کجا 30 هزار دانشجو کجا و یک دانشکده کجا و 37 دانشکده کجا؟ بنابراین حیف است قیاسی صورت گیرد.

در حال حاضر 553 عضو هیئت علمی در استان ایلام داریم که در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند، تعداد رشته ها قریب به 700 رشته در استان دایر است و در همچنین میزان دانشجوها در تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داریم و حتی در سال گذشته شروع کردیم به دوره های پسادکترا در دانشگاه ایلام که ادامه خواهد داشت.

مقایسه حوزه کشاورزی قبل و بعد از انقلاب در استان ایلام

"سیدتراب میری"، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در این خصوص به خبرنگار ایلام بیدار گفت: پیش از انقلاب اولویت های رژیم پهلوی در حوزه کشاورزی نبود و بیشتر حول صنایع وابسته و شاید بخشی از صنایع نظامی و سایر موارد دیگر بود لذا حوزه کشاورزی معطوف به واردات بود. حوزه کشاورزی قبل از انقلاب جزو واردکنندگان عمده مواد غذایی بود و شاید بسیاری از مواد غذایی استراتژیک وارد می شد. اما پس از انقلاب اسلامی با توجه به نگاه انقلاب بحث خودکفایی بخش کشاورزی متحول شد و حجم تولیدات کشاورزی که پیش از انقلاب بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون تن بود به بیش از ۱۲۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی رسیده است. واردات کشاورزی ما زیر ۱۰ درصد است اما در گذشته بالای ۵۰ درصد بوده است، سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی کمتر از ۹ درصد بوده اما اکنون این رقم به بالای ۱۵ درصد رسیده است.

در بسیاری از زمینه های فنی و مدرن حرفی برای گفتن در حوزه اقتصاد ارزی در زمان قبل از انقلاب نداشتیم و در بحث سد سازی، سیلو، شبکه های مدرن آبیاری، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی اگر حرکتی هم می‌شد پیمانکاران خارجی ورود می‌کردند اما اکنون در سد سازی، شبکه های مدرن آبیاری، صنایع پایین دست و صنعت سیلو توسط مهندسین و مدیران داخل کشور در حال انجام است. در استان ایلام پیش از انقلاب چیزی به نام کشاورزی مدرن نداشتیم حداکثر کاری که انجام می شد در حوزه دامپروری بود به طوری که مردم حوزه کشاورزی را به صورت سنتی انجام می دادند البته با تولید بسیار کم و محدود. در زراعت مهمترین تولید استان تولید مقداری گندم و جو و برنج به صورت محدود بود و چیزی برای گفتن غیر از این موارد نداشتیم، حجم تولیدات زراعی و باغی ما در قبل از انقلاب حدود ۱۶۰ هزار تن بوده اما اکنون این میزان به ۲۵۰ هزار تن فقط در حوزه گندم رسیده است.

در بخش باغبانی در استان ایلام در قبل از انقلاب باغات عمده ای نداشتیم اما اکنون انواع و اقسام باغات اقتصادی و کم آب بر را در استان ایلام مشاهده می کینم علاوه بر این در قبل از انقلاب سازه زیربنایی ما تنها بند کنجانچم بود اما اکنون بیش از چندین سد، شبکه های مدرن و کانال های انتقال آب و ایستگاه های پمپاژ و نیز در اقصی نقاط استان ایستگاه های تامین آب داریم از جمله زرین آباد مورموری ماژین هلیلان و طرح‌های بزرگ زیربنایی در استان که در حال اتمام است از جمله طرح احیای دشت های ایلام و خوزستان که فاز اول آن تقریبا انجام شده و همچنین ۵۰ هزار از اراضی عین خوش فتح دشت عباس به شبکه های مدرن آبیاری مجهز و فاز دوم آن در حال شروع است؛ سامانه مرزی آب‌های گرمسیری بیش از ۳۰ هزار هکتار در حال اتمام است و در چند ماه آینده شبکه فرعی آن نیز به اتمام می رسد.

حجم کاری که انجام شده از نظر ریالی حجمی و تاثیر گذاری در اقتصاد استان قابل مقایسه نیست در چند سال اخیر تنها بیش از ۳ هزار میلیارد تومان فقط در بخش کشاورزی هزینه شده است که در تاریخ استان ایلام بی سابقه است. در حوزه باغات در گذشته چیزی به نام باغ مدرن نداشتیم اما اکنون در حال توسعه باغات با نگاه اقتصادی هستیم.

مقایسه برق رسانی به مناطق استان ایلام قبل و بعد از انقلاب

"هادی شیرخانی"، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام در این خصوص به خبرنگار ایلام بیدار گفت: وضعیت فعلی برق در استان ایلام به نسبت ۴۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست و در حقیقت مقایسه بین بودن و نبودن است.

این مهم به هیچ وجه نه در ادعا بلکه در عمل و مطابق شاخص ها و اعدادی که موجود است قابل مقایسه نیست؛ در ۴۰ سال گذشته ظرفیت موجود ما در ایلام در حوزه برق ۱۰ مگابایت بوده و نیاز اولیه برای برق تنها در بحث روشنایی قابل مطرح کردن بود اما به مرور و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این نیاز به طور جدی ارتقا پیدا کرده است.

در استان ایلام و بعد از انقلاب و بعد از روشنایی، بحث صنعت برق به میان آمد تا جایی که یکی از نیازهای اساسی برای زندگی در استان ایلام به شمار می رفت، در حقیقت صنعت برق زیرساختی است که تمام نیاز بشری به آن وابسته است به طوری که می‌توان گفت حکم اکسیژن را دارد چرا که در مقطع تابستان و ایام گرم در جنوب استان در دمای بالای ۵۰ درجه تحمل شرایط گرما به این آسانی نیست.

هم اکنون در تابستان پیک مصرف ما ۴۰۰ مگابایت است، امروز و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی تمامی روستاهای استان ایلام برق دار شده و تا پایان سال ۹۳ روستاهای استان ایلام از نعمت برق برخوردار شدند.

احداث فرودگاه ایلام بعد از انقلاب
قبل از انقلاب اسلامی در استان ایلام فرودگاهی وجود نداشت و بعد از انقلاب در دهه 70 فرودگاه شهدای ایلام احداث شد و پروازها به تدریج بیشتر گردید، زیرساخت ها بهتر و تجهیزات بیشتری وارد شد و اکنون مدیریت فرودگاه به دنبال راه اندازی پرواز شب در فرودگاه ایلام است.
در حوزه بهداشت و درمان، قبل از انقلاب در استان ایلام فقط یک بیمارستان وجود داشت اما بعد از انقلاب چندین بیمارستان مجهز به تجهیزات و کادر پزشکی متخصص احداث شد و اکنون در دورافتاده ترین نقاط روستایی مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد، در مرکز شهرستانها و بخشها، درمانگاهها وجود دارد، همه شهرستانها بیمارستان مجهز دارند که در حوزه بهداشت و درمان پیشرفتهای محسوسی نسبت به قبل از انقلاب صورت گرفته است.

اینها تنها بخشی از مواردی است که در خصوص توسعه و آبادانی انقلاب بعد از 41 سال در استان ایلام به ان اشاره شده است در بسیاری از موضعات دیگر نظیر نفت، گاز، سامانه های گرمسیری و توسعه صنعت ها از دیگر موضعاتی است که مجال پرداختن هب انها در قالب یک گزارش نیست.

آنچه مشخص است اینکه راه توسعه و پیشرفت غربی ترین استان کشور همچنان ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/س

 

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب