مروری بر ۵ فیلم جشنواره فیلم فجر؛
سیمرغ بر دوش کدام کارگردان می‌نشیند؟
کد مطلب: 41700
تاریخ انتشار : 1398-11-06 08:25
«خروج» یک «فرامرز قریبیان» دارد که با آن گریم درست و حسابی اش پتانسیل بالای برای عمق بخشیدت به هر شخصیتی را دارد.

به گزارش ايلام بيدار ، ۲۸ فیلم در جشنواره سی‌وهشتم رونمایی خواهند شد. فیلم‌هایی با کارگردان‌هایی از طیف‌های مختلف فکری و با موضوعات مختلف از اجتماعی تا تریلر سیاسی دغدغه‌مند. کارگردان‌های باسابقه مثل ابراهیم حاتمی‌کیا و مجید مجیدی تا کارگردان‌های جوان‌تر مثل محمدحسین مهدویان و محمد کارت.

از میان این ۲۸ فیلم که شامل ده فیلم در بخش نگاه نو و ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ (چهار فیلم مشترک در هر دو بخش) هستند چند فیلم پیش از شروع جشنواره برای رقبا عرض اندام کرده و با خبرهایی که درباره شان منتشر شده خودشان را در جمع مدعیان کسب سیمرغ بهترین فیلم جا کرده‌اند. فیلم‌هایی که اغلب سینمادوستان این روزها درباره آن‌ها حرف می‌زنند و برای دیدنشان اشتیاق دارند. با هم به مرور ۵ فیلم مهم این دوره از جشنواره می‌پردازیم.

 

«خروج» حاتمی‌کیا با یک فیلم سیاسی- اجتماعی

ابراهیم حاتمی‌کیا را با فیلم‌های صریحش می‌شناسیم. او وقتی به سراغ جنگ می‌رود صراحتا از چالش‌های رزمنده‌ها می‌گوید و وقتی از مشکلات رزمنده‌ها بعد از جنگ می‌گوید گفته‌هایش آنقدر گزنده است که هر دغدغه‌مندی را به فکر وادارد. او در سال‌های اخیر سه همکاری با سازمان اوج داشته است. فیلم‌هایی با موضوعات خاص از «بادیگارد» تا «به وقت شام». او در آخرین همکاری‌اش به سازمان اوج سوژه‌ای سیاسی اجتماعی را دستمایه ساخت فیلم قرار داده است. سیل و خسارتی که به انبار پنبه چند کشاورز گچسارانی می‌زند و خروج این کشاورزها برای بردن شکایت به دولتی‌ها.

این موضوع حساس با فیلمنامه‌ای که گفته می‌شود یکی از بهترین فیلمنامه‌های سال‌های اخیر حاتمی‌کیاست بارها در گفته‌های عوامل سازنده و بازیگران «خروج» به عنوان شگفتی جشنواره سی‌وهشتم عنوان شده است و باید دید آیا این اتفاق رخ می‌دهد و حاتمی‌کیا سیمرغ سی‌وهشتم را به خانه می‌برد یا اتفاق غیرمنتظره دیگری رخ می‌دهد. حاتمی کیا فیلمسازی است که هر زمانی انتظارات ازش شاید تا حدودی کم می‌شود پر قدرت‌تر و غافلگیر کننده‌تر وارد میدان می‌شود. دقیقا کاری که با «روبان قرمز» انجام داد. فیلمی که کمتر کسی توقع ساخت چنین فیلم عجیب وتر و تازه‌ای از حاتمی کیا داشت. «خروج» یک «فرامرز قریبیان» دارد که با آن گریم درست و حسابی اش پتانسیل بالای برای عمق بخشیدت به هر شخصیتی را دارد.

ماجرای دستگیری ریگی در «روز صفر»

«روز صفر» روایتی از یک اتفاق ملتهب سیاسی معاصر در کشور است. شنیده‌ها درباره اولین تجربه کارگردانی سعید ملکان حاکی از این است که این تهیه‌کننده و طراح گریم باسابقه سینمای ایران که ۹ سیمرغ در کارنامه دارد در اولین فیلمش به ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی پرداخته است. یک تریلر سیاسی برگرفته از یک ماجرای واقعی در ایران و چند کشور دیگر فیلمبرداری شده است.

نام «روز صفر» که تقریبا در سکوت خبری ساخته شده، اما پس از به شهادت رسیدن حاج قاسم سلیمانی بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاد و برخی از این گفتند که احتمالا فیلم سعید ملکان اولین فیلمی است که پس از به شهادت رسیدن این سردار بزرگ، به نقش او در ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی می‌پردازد. هر چند این فیلم در زمان زنده بودن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ساخته شده و قطعا با مشاوره نزدیکان این سردار بزرگ ساخته شده، اما باید دید سعید ملکان و بهرام توکلی که به عنوان مشاور او در این پروژه حضور دارد چطور به نقش شهید قاسم سلیمانی پرداخته‌اند.

بازگشت به اوج مجیدی با «خورشید»

مجید مجیدی کارگردان بزرگ سینمای ایران و اولین کارگردانی که با یک فیلم در جمع مدعیان اسکار بین‌المللی قرار گرفت در جشنواره سی‌وهشتم با فیلم «خورشید» حضور خواهد داشت. او که در سال‌های گذشته ساخت فیلم «محمد رسول‌الله» را هم به کارنامه‌اش افزوده است با «خورشید» بار دیگر به سراغ سوژه‌ای اجتماعی رفته است.
او که با «بچه‌های آسمان» که موضوعی اجتماعی داشت به یک چهره بین‌المللی در عرصه کارگردانی تبدیل شد، بار دیگر با «خورشید» به سراغ سوژه‌ای اجتماعی رفته و داستانی از کودکان کار را به تصویر کشیده است. موضوعی که در سال‌های اخیر دستمایه فیلم و سریال‌های زیادی شده، اما باید دید مجیدی از کدام زاویه به این معضل اجتماعی پرداخته است شنیده‌ها حاکی است «خورشید» فیلمی است که مجیدی را دوباره به همان جایگاهی در سینمای ایران داشت بر می‌گرداند. جایگاهی که رسیدن به آن کار هر فیلمسازی نیست

«درخت گردو» محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان با حضور در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر رکورددار حضور متوالی یک کارگردان در جشنواره فیلم فجر خواهد شد. او که در ۴ سال گذشته با ۴ فیلم در جشنواره حضور داشته و هر بار یکی از مدعیان بوده است، در این دوره از جشنواره فیلم فجر هم با «درخت گردو» حضور خواهد داشت. او در این فیلم هم بار دیگر به سراغ یک موضوع تاریخ معاصر رفته و بمباران شیمیایی سردشت را دستمایه فیلم جدیدش قرار داده است.
مهدویان در تازه‌ترین فیلمش، اما ترکیب بازیگرانش را تغییر داده و مهمترین تغییر هم حضور نداشتن هادی حجازی‌فر به عنوان نقش اصلی این فیلم است. پیمان معادی، مهران مدیری و جواد عزتی بازیگران این فیلم هستند که در جشنواره سی‌وهشتم رونمایی خواهد شد. شنیده‌ها حاکی از یک فیلم خوب و متفاوت از مهدویان هستند که می‌تواتند در بخش‌های مختلف سیمرغ‌های جشنواره را از آن خود کند.

شنای پروانه با محمد کارت

«محمد کارت «یکی از فیلم سازان جوان و با استعداد است که چه در مستند سازی و چه در فیلم کوتاه توانایی و استعداد خود را بارها نشان داده است. «شنای پروانه» اولین فیلم بلند «محمد کارت» است که داستانی اجتماعی دارد که فضای آن در پایین شهر و بین لات و لوت‌ها می‌گذرد. فیلم داستانی معمایی و تو در تو دارد که دیدنش مخاطب را سر کیف خواهد آورد. بازی‌های خوب، اتمسفر قوی و فضا سازی‌ها بدیع همراه با یک روایت پر ریتم از «شنای پروانه» یک فیلم سر حال و گرم ساخته که می‌تواند برای یک فیلمساز فیلم اولی شگفتی‌های زیادی را به ارمغان بیاورد.

منبع: نشریه اینترنتی «حق»

 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب