کد مطلب: 41695
تاریخ انتشار : 1398-11-06 08:14
استاندار ایلام بر لزوم صیانت از حریم رودخانه‌های استان تاکید کرد و گفت: ۴۰۰ هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان انجام شده است.

به گزارش ایلام بیدار،"قاسم سلیمانی‌دشتکی"،استاندلر ایلام در نشست اعضای شورای حفاظت از منابع آب استان ایلام اظهار داشت: حفاظت از منابع آب برای نسل‌های آینده ضروری است، رعایت حریم رودخانه‌ها نیز برای پیشگیری از حوادث ناگوار همچون سیل و حوادث غیرمترقبه باید مدنظر مسوؤلان باشد و از همان ابتدای امر اجازه ندهند کسی به حریم رودخانه تجاوز کند.

وی همچنین خواستار برخورد جدی با کسانی شد که در حفاظت از منابع آب اختلال ایجاد می‌کنند و افزود: باید قبل از انجام تخلفات با نظارت کامل نسبت به جلوگیری از خسارات وارده اقدام شود و دستگاه‌های قضایی و نظارتی در این زمینه باید فعال شوند.

استاندار ایلام یادآور شد: حفاظت از منابع آب استان به دلیل ضرورت توجه به نسل‌های آینده ضروری است و نباید اجازه داد این منابع هدر برود.

سلیمانی‌دشتکی تاکید کرد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری متعددی در استان اجرا شده است، باید چاه‌های غیرمجاز در سطح استان برچیده شود و در این راه نظارت دقیق و مدیریت منابع آبی در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید برای حفاظت از منابع آبی در استان صورت گرفته است که از جمله این اقدامات؛ آبخیزداری در بیش از ۴۰۰ هزار مترمکعب در استان تنها در سال جاری و جنگل‌کاری در بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان است.

استاندار ایلام بر ضرورت تداوم طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در مناطق مختلف بالادستی استان تاکید کرد و گفت: اجرای این قبیل طرح‌ها علاوه بر حفظ منابع آب موجب پیشگیری از وقوع سیلاب‌های مخرب در ایام پر باران سال می‌شود.

سلیمانی‌دشتکی با تأکید بر مدیریت و نظارت دقیق بر منابع آبی استان افزود: تمام تلاش ما باید حفاظت از منابع آب برای نسل آینده باشد و بر بهره‌برداران نظارت لازم صورت گیرد.

وی تاکید کرد: پروانه حفر چاه‌ها باید براساس زمان‌بندی مشخصی صورت گیرد و از حفر چاه‌های غیرمجاز به منظور حفظ سفره‌های زیرزمینی جلوگیری به عمل آید.

استاندار ایلام در ادامه با انتقاد از تاخیر برخی مدیران برای حضور در این نشست گفت: بی‌نظمی در خدمت قابل قبول نیست، مدیران باید خدمتگزار مردم باشند و به موقع در محل کار خود و در جلسات حاضر یابند.

رییس کل دادگستری استان ایلام نیز در این جلسه گفت: دادستان‌ها را موظف کرده‌ایم با حفر چاه‌های غیرمجاز برخورد و پروانه‌های حفر و استفاده از چاه‌ها که مدت زمان مشخصی دارد باید مورد نظارت دقیق قرار گیرد و از بهره‌برداری‌های غیرقانونی جلوگیری به عمل آید.

در این نشست مصوب شد، کشت‌های جایگزین با مصرف آب پایین جایگزین کشت‌های با مصرف بالای آب در دستور کار جهاد کشاورزی استان قرار گیرد.

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب