کد مطلب: 39847
تاریخ انتشار : 1398-09-09 12:44
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: سفر نابهنگام ترامپ به افغانستان حرکتی زشت و توهین‌آمیز بود و این نوع برخورد ترامپ برای ملت باهوشی که سال‌های سال بیگانه‌ستیزی آنها در تاریخ زبانزد خاص و عام است، قابل قبول نیست.

به گزارش ايلام بيدار ،«فدا حسین مالکی» سفیر سابق ایران در افغانستان ، پیرامون سفر ترامپ به افغانستان گفت: سفر نابهنگام ترامپ به افغانستان همانگونه بسیاری از رهبران سیاسی و شخصیت‌های این کشور به آن واکنش نشان دادند، حرکتی زشت و توهین‌آمیز بود.
وی افزود: در گذشته نیز شاهد چنین حرکاتی بودیم و زمانی که بنده در افغانستان سفیر بودم، باراک اوباما، نیز این کارها را انجام می‌داد. اما تفاوت سفر اوباما به افغانستان با سفر ترامپ به این کشور، آن بود که دولت وقت افغانستان به شدت واکنش نشان داد و حامد کرزی به هیچ وجه در بگرام با اوباما ملاقات نکرد و حتی حاضر نشد تلفنی با وی صحبت کند که این موضوع به نوعی موجب تحقیر اوباما شد و حتی مارشال فهیم معاون اول رییس‌جمهور افغانستان اولتیماتوم داد که اگر اوباما سریع‌تر خاک افغانستان را ترک نکند، قطعا به مشکلاتی بر خواهند خورد.
مالکی ادامه داد: سفر ترامپ به افغانستان و رفتن اشرف غنی به دیدن وی در بگرام بیشتر مردم افغانستان را عصبانی کرد. هم اقدام ترامپ که به نوعی تجاوز به خاک یک کشور محسوب می‌شود مورد انتقاد است و از رییس دولت (اشرف غنی) این انتظار می‌رفت که اعتراض خود را به سازمان ملل ابراز کند که متاسفانه این حرکت را از غنی ندیدیم.
سفیر سابق ایران در افغانستان همچنین اظهار داشت: این اقدام ترامپ و غنی قطعا اثرات نامطلوبی در روند صلح خواهد گذاشت و شرایط سختی را برای آمریکایی‌ها رقم خواهد زد چراکه واکنش های مردمی پیامدهای خاص خودش را خواهد داشت.
افغان‌ها با متجاوزان به خاک خود تعارفی ندارند
وی درباره گمانه‌زنی‌ها نسبت به حضور اشرف غنی در بگرام برای داشتن برگ برنده در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: یکی از معانی حضور غنی در بگرام همین موضوع است و غنی امیدوار است به نفع وی این انتخابات تمام شود اما آمریکایی‌ها این نگاه را ندارند. چراکه ترامپ فراتر از این مسائل نگاه می‌کند. اینکه ترامپ حتما از اشرف غنی حمایت می‌کند تصور مردم است اما نوع برخورد ترامپ برای ملت باهوشی که سال‌های سال بیگانه ستیزی آنها در تاریخ زبانزد خاص و عام است، قابل قبول نیست.
مالکی همچنین افزود: برخورد افغان‌ها در قرن هجدهم میلادی با انگلیسی‌ها نشان داد که این قوم با کسانیکه چشم به خاک کشورشان دارند هیچگاه تعارفی نداشته و ندارند. آمریکایی‌ها نیز اکنون گرفتار همین موضوع هستند و در طول 19 سالی که از حضور این کشور در افغانستان می‌گذرد، جز بدختی چیز دیگری نصیب مردم افغانستان نشده است و به رییس‌جمهورشان هشدار دادند که نباید به آمریکا اعتماد کند. چراکه هرکس به آمریکا اعتماد کرد به فلاکت و بدبختی می‌رسد.
خلیلزاد به طالبان مشروعیت سیاسی داد
این دیپلمات ایرانی همچنین درباره مذاکرات آمریکا و طالبان نیز گفت: اقدام بدی که آمریکایی‌ها انجام دادند که روند صلح را به نوع دیگری رقم زد، مشروعیت سیاسی دادن به طالبان بود و این ظلمی بود که آمریکایی‌ها به دولت و مردم افغانستان کردند. چراکه طالبان تاکنون یک گروه مخالف دولت بود اما هیچگاه حق نداشت تا به عنوان نماینده مردم افغانستان مطرح شود اما خلیلزاد این کار را انجام داد.
وی خاطرنشان کرد: اقدامات خلیلزاد و ملاقات‌های وی با طالبان سبب شد تا بعد از آن همیشه برگ برنده دست طالبان باشد. طالبان می‌گوید آیا هیاتی از افغانستان بیاید و شامل چه کسانی باشد. در واقع آمریکا دولت افغانستان را در مذاکرات صلح به حاشیه راند. این موضوع سبب شد تا دوره های مختلف مذاکرات نه تنها به نتیجه رسید بلکه کار به جایی رسید که رهبران طالبان ورود به کاخ سفید داشتند و بعدها این ملاقات‌ها لغو شد.
مالکی در ادامه گفت: در این دوره‌های اخیر مذاکرات صلح آمریکایی‌ها متوجه شدند که جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین وارد عمل شدند و این برای آمریکا بسیار سخت است که رقبای منطقه‌ای آنها خواسته باشند ابتکار عمل صلح را به دست بگیرند. خصوصا روس‌ها که اجلاس مسکو را برگزار کردند و بسیار موفقیت‌آمیز نیز بود و بسیاری از رهبران سیاسی در آنجا شرکت کردند.
وی همچنین درباره لغو چند باره نشست چین نیز گفت: این فشار آمریکایی‌هاست. چراکه آنها دلشان نمی‌خواهد قدرت‌هایی مثل چین و روسیه وارد عمل شوند. البته چینی‌ها سابقه زیادی برای مذاکرات سیاسی ندارند اما ایران و روسیه دارند. من پیش‌بینی می‌کنم که حلقه اتصال جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه می‌تواند رد پای آمریکا را به‌شدت در پروسه صلح افغانستان کمرنگ کند. این 3 کشور باید ابتکار عمل را به دست گیرند چراکه کشورهای منطقه و همسایه می‌توانند تاثیرگذار باشند و این موضوع را بسیاری از افغان‌ها به خوبی می‌دانند و این ارتباط 3 کشور که در حال شکل گرفتن است می‌تواند به صلح واقعی کمک کند.
آمریکا به دنبال صلح واقعی در افغانستان نیست
مالکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آن چیزی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند صلح واقعی نیست، آنها به دنبال تثبیت خود در افغانستان هستند. آمریکا اصلا به دنبال صلح نیست چراکه ما دیدیم طالبان به راحتی در نزدیکی پایگاه آمریکا چندصد تن از نیروهای خود را از زندان آزاد کرد. 
وی در پایان گفت: سفر ترامپ به افغانستان یک سفر تبلیغاتی بود و چیزی نبود که بتوان درباره آن گفت که روند صلح را تغییر می‌دهد. ترامپ اکنون شرایط بدی در انتخابات آمریکا دارند و به‌دنبال مسائلی است که بتواند موقعیت خود را بهبود بخشد و ما همین شرایط را برای دوره دوم ریاست جمهوری اوباما شاهد بودیم.
فارس
انتهای پیام/

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب