کد مطلب: 39430
تاریخ انتشار : 1398-08-21 08:01
فرمانده سپاه ناحیه مهران گفت:ز ابتدای سال جاری تاکنون به صورت تقریبی 16 هزار زائر از یادمان قلاویزان بازدید کردند .

به گزارش ايلام بيدار ،یادمان شهدای قلاویزان در 6 کیلومتری جنوب غرب مهران و در مجاورت مرز و ارتفاعات غربی قلاویزان قرار دارد. این ارتفاعات ازشمال به مهران، از غرب به رزباطیه عراق از شرق به ارتفاعات آب‌زیادی و از جنوب به دشت حصان عراق محدود می‌شود.

اهمیت این ارتفاعات به گونه‌ای است که کارشناسان نظامی معتقدند مهران متعلق به کسی است که قلاویزان را در اختیار داشته باشد. به همین خاطر نیروهای عراقی در آغاز جنگ تحمیلی، قلاویزان را اشغال و با ایجاد میادین مین، سنگرهای فراوان، کانال‌ها و بشکه‌های انفجاری، مواضع خود را مستحکم کردند اما با اجرای عملیات کربلای 1 در 10 تیر ماه سال 65 ارتفاعات قلاویزان پس از 6 سال آزاد شد.

این ارتفاع حساس و مسلط بر منطقه یکی از محورهای اصلی عملیات کربلای 1 و الفجر 3 است و ده‌ها شهید سرافراز لشگر 41 ثاراله و لشگر 11 امیرالمومنین (ع) در آن به شهادت رسیده‌اند و به همین جهت نقطه ایثار و یادمان شهدای قلاویزان نامیده شده است.

این نقطه حماسی در سال 1373 به وسیله شهید «کاظم فتحی‌زاده» شناسایی و معرفی شد و در سال 1380 با نصب پرچم و یک ویترین ادوات نظامی، به یادمان دفاع مقدس مبدل شد تا آنکه در جریان ساخت نمازخانه یادمان در 24 بهمن ماه سال 85 پیکر دو شهید گمنام کشف و یکی از پیکرها در یادمان خاک سپاری شد.

شهرستان مهران با دارا بودن مناطق عملياتي‌ از قبيل ميمک، کله قندي، قلاويزان، يادمان ايثار، گرميشه، تپه‌شني و چنگوله، هر ساله پذيراي کاروان‌هاي راهيان‌نور است که یادمان نقطه ایثار چند سالی است که مورد بازديد کاروان‌هاي راهيان‌نور غرب کشور قرار مي‌گيرد.

بازدید16هزار زائر از مناطق عملیاتی مهران

سرهنگ "فرهاد امینی"، فرمانده سپاه ناحیه مهران؛ در مصاحبه با خبرنگار ایلام بیدار در مهران گفت: از ابتدای سال تاکنون به صورت تقریبی 16 هزار زائر از یادمان بازدید کردند که از تاریخ 13 آبان ماه تاکنون ما شاهد بازدید کاروان های راهیان نور دانش آموزی از این یادمان بودیم که تعداد 1043 نفر دانش آموز دختر و بودند.

سرهنگ فرهاد امینی اظهار کرد: این کاروان ها شب در محل مجتمع سيدالشهداء استراحت نموده و روز بعد به سمت یادمان راهی می شوند. این کاروان ها طبق جدول زمانبندی شده ابلاغی سپاه استان تا تاریخ 10 آذرماه ادامه داشته و ما مفتخر به خادمی این عزیزان هستیم.

سرهنگ فرهاد امینی افزود: راه اندازی این کاروان ها و بازدید از یادمان های دفاع مقدس موجب آشنایی فرزندان این مرز و بوم با تاریخچه دفاع مقدس، فرهنگ ایثار و شهادت و شهدای این خطه خونرنگ می شود.

 

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب