کد مطلب: 37509
تاریخ انتشار : 1398-06-12 08:16
عمر بن سعد یک روز بعد از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا یعنی روز سوم محرم با چهارهزار سپاهی از اهل کوفه وارد کربلا شد.

به گزارش ايلام بيدار ، عمر بن سعد یک روز بعد از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا یعنی روز سوم محرم با چهارهزار سپاهی از اهل کوفه وارد کربلا شد. بعضی از تاریخ نویسان نوشته اند که «بنوزهره» که قبیله عمر بن سعد بودند نزد او آمدند و گفتند تو را به خدا سوگند میدهیم از این کار درگذر و تو داوطلب جنگ با حسین مشو زیرا این باعث دشمنی میان ما و بنی هاشم میگردد عمر بن سعد نزد عبیدالله بن زیاد رفت و استعفا کرد، ولی عبیدالله استعفای او را نپذیرفت و او تسلیم شد.

خریداری اراضی کربلا توسط امام حسین علیه السلام:

از وقایعی که در روز سوم ذکر شده است این است که امام علیه السلام قسمتی از زمین کربلا را که قبرش در آن واقع شده است، از اهل نینوا و غاضریه به شصت هزار درهم خریداری کرد و با آنها شرط کرد که مردم را برای زیارت قبرش راهنمایی نموده و زوار او را تا سه روز مهمانی نمایند.

سوم محرم؛ روز حضرت رقیه

رقیه پدر را می‌خواهد، تاب تحمل دوری از پدر را ندارد، همه اینها بهانه است تا هرچه زودتر به سوی پدر پر کشد و از شر قساوت‌های زمانه رهایی یابد، لعنت خدا بر خبیث‌ترین افرادی که حرمت خاندان آل الله را شکستند و دیگر جایی برای بخشش باقی نگذاشتند.
روز سوم ماه‌ محرم‌الحرام به یاد بزرگ کوچک بانویی، نامگذاری کرده‌اند که خیل وسیعی از عاشقانش را رهسپار مرقد شریفش می‌کند، کودکی که سرنوشت غمبارش در کنار حماسه کربلا، دل خون شیعیان می‌کند، رقیه بابا، فقط سه چهار سال از عمر کوتاه خویش را در ناز و نوازش پدر گذارنده بود و یکباره در روز عاشورا این دختر آل طه، طعم یتیمی را می‌چشد، خداحافظی سوزناک با پدر، سیلی خوردن از دشمنان، آتش گرفتن خیمه‌ها، فرو رفتن تیغ‌ها در پا، فرار از سم اسبان، همه و همه چقدر برای یک دختر بچه قابل تحمل است؟!

امروز، روز رقیه حسین(ع) است، رقیه‌ای که همراه با برادر کوچکش علی اصغر حماسه بزرگی را در جهان ثبت کردند تا نامشان در صف اول مریدان امامت ثبت شود، درود بیکران خداوند بر کودکی که بدنش در اثر تازیانه کبود شده بود و درود خدا به آن هنگامی که با دیدن پدر جان از بدنش خارج ‌شد.

عصر عاشوراست، دشمنان برای غارت خیمه‌ها هجوم آورده‌اند، کودکان اهل‌بیت علیهم‌السلام بر اثر تشنگی در خطر هلاکت هستند، هنگامی که آب را برای رقیه (س) می‌برند، آن حضرت ظرف آب را گرفت و دوان دوان به سوی قتلگاه حرکت کرد، یکی از سپاهان دشمن پرسید «کجا می‌روی؟»، حضرت رقیه (س) فرمود «بابایم تشنه بود، می‌خواهم او را پیدا کنم و برایش آب ببرم»، او گفت «آب را خودت بخور، پدرت را با لب تشنه شهید کردند!»، حضرت رقیه (س) در حالی که گریه می‌کرد‌، فرمود «پس من هم آب نمی‌آشامم».

رقیه: پدرم تشنه‌ است، تا او آب نخورد، آب نمی‌نوشم

فاطمه کفیل استاد تاریخ جامعةالزهرا(س) در خصوص تشنگی حضرت رقیه در روز عاشورا به دو روایت اشاره می‌کند و می‌گوید: هنگامی که امام حسین علیه‌السلام در لحظات آخر رقیه را در آغوش می‌گیرد و لب‌های خشکیده نازدانه‌اش را می‌بوسد، در این هنگام رقیه به پدرش می‌گوید «العطش العطش، فان الظما قد احرقنی»؛ «بابا بسیار تشنه‌ام، شدت تشنگی جگرم را آتش زده است»، امام حسین (ع) به او فرمود «کنار خیمه بنشین تا برای تو آب بیاورم»، آن گاه امام حسین(ع) برخاست تا به سوی میدان برود، باز هم رقیه(س) دامن پدر را گرفت و با گریه گفت «یا ابه این تمضی عنا؟»؛ «بابا جان کجا می‌روی؟ چرا از ما بریده‌ای؟»، امام (ع) یک بار دیگر او را در آغوش گرفت و آرام کرد، این نشان از رابطه عمیق عاطفی بین حضرت رقیه‌ علیهاالسلام و اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام دارد، با توجه به اینکه رقیه مادر نداشت و مادرش از دنیا رفته بود.
 

انتهای پیام/س

دیدگاه‌ها

مقاومت تنها راه مقابله با زیاده‌خواهی دشمنان است سرهنگ "قدرت الله کریمیان"، جانشین سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام؛گفت: امروز بحمدالله ایران اسلامی از یک توان دفاعی بالایی برخوردار است وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانسته است به عنوان محور اصلی نقش آفرینی کند. کریمیان با اشاره به وقایع اخیر همچون تسلیم شدن دریاداران انگلیسی اظهار کرد:سپاه پاسداران علاوه بر اینکه توانسته است امنیت را در داخل کشور حکمفرما کند نقش سازنده ای را در تامین امنیت منطقه ایفا می کند و این نشانگر آن است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خوبی توانسته است به وظایف محوله خود عمل نماید. وی افزود:آمریکا و استکبار جهانی درصدد تضعیف نقش سازند ایران اسلامی در منطقه و جهان هستند اما باید گفت اقتدار آمریکا روز به روز در حال زوال است و دیگر به عنوان یک ابرقدرت و کدخدا در سطح بین المللی شناخته شده نیست چرا که با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کند. جانشین سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام بیان داشت:طی سالهای گذشته تحریم های زیادی علیه نظام جمهوری اسلامی وضع شد ودشمن درصددآن بود که با ایجاد فشار اقتصادی بین مردم و نظام شکاف ایجاد کند اما بحمدالله مقاومت در برابر تحریم ها سبب شد که دشمن از اهداف مورد نظر خود نا امید شود. سرهنگ کریمیان با اشاره به اینکه هرزمان که در مقابل دشمنان مقاومت و ایستادگی کردیم توانسته ایم به پیروزی های عظیمی دست پیدا کنیم بیان داشت: دردوران دفاع مقدس و اوایل جنگ تحمیلی سامانه های موشکی ما توسط بیگانگان مدیریت می شد اما با تلاش جوانان انقلابی امروز شاهد تولید موشک ها و سامانه های مختلفی درسطح هوافضا هستیم و این نشانگر آن است که جوانان ما دارای توانمندی های والایی هستند. وی ادامه داد: امروز از اقتدار آمریکا در منطقه و جهان روز به روز کاسته می شود به اقتدار و عظمت ایران اسلامی افزوده می شود چرا که ایران اسلامی توانسته است در عراق ،سوریه ،یمن نقش سازنده ای وارزنده ای را ایفا نماید. سرهنگ کریمیان افزود:یکی از ویژگی های منحصر به فرد نظام جمهوری اسلامی ارتباط مردم با نظام است چرا که مردم در بسیاری از عرصه ها همچون فتنه 88شجاعانه پا به عرصه گذاشتند و بساط فتنه دشمنان را برچیدند و نگذاشتند اقتدار نظام جمهوری اسلامی خدشه دار شود.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب