کد مطلب: 37049
تاریخ انتشار : 1398-05-23 14:16
مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام گفت: ۵۰۰ کیلومتر شبکه فیبر نوری در استان با ۴۳ میلیارد تومان اعتبار آماده بهره‌برداری است.

به گزارش ايلام بيدار ، "رضا حسن بیگی"، مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام، در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات این استان، اظهار کرد: مهم‌ترین خدمات این شرکت تأمین و توزیع پهنای باند (اینترنت، اینترانت،mpls و vpls)، خدمات جانبی (فضا، دمل، آنتن، پاپر، جاده دسترسی و هم مکانی)، سرپیس ترانزیت بین‌المللی (مرز به مرز) است.

وی افزود: توسعه شبکه انتقال استان در ۵ ایستگاه ظرفیت (مانشت، ایلام، کوه پشمی، دینارکوه و مورموری) با چهار برابر ظرفیت است، همچنین در راستای اجرای پروژه سیگنال رسانی زمینی به ایستگاه صداوسیما در ۱۳ نقاط در سطح استان در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به خدمات مبتنی بر ماهواره‌های خارجی انجام‌شده است.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام یادآور شد: مسیرهای ایلام- مهران، مهران- بازارچه مرزی، مهران-دهلران، دهلران - دشت عباس و کل مسیرهای استان به این شبکه فیبر نوری وصل شده‌اند.

وی بابیان اینکه شبکه فیبر نوری مهران به چنگوله و دهلران به چیلات آماده بهره‌برداری هستند، افزود: زیرساخت‌های لازم برای اپراتورهایی که در اربعین سرویس ارائه می‌دهند، فراهم است و یکی از برکات اربعین برای ایلام، افزایش 4 برابری ظرفیت شبکه فیبر نوری در 3 سال گذشته است.

حسن بیگی تصریح کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت به‌عنوان مادر شبکه‌های ارتباطی کشور وظیفه تأمین شبکه ارتباطی داخل و خارج از کشور را بر عهده دارد و پس از واگذاری شرکت مخابرات به بخش خصوصی، شرکت ارتباطات زیرساخت به‌عنوان شبکه اصلی و مادر کشور شناخته می‌شود.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام با اشاره به اینکه ایستگاه‌های پرظرفیت رادیویی در استان متعددند و در برخی از کوهستان‌های ایلام واقع‌شده‌اند، گفت: از طریق شبکه فیبر نوری تمام ارتباطات بین استان با استان‌های هم‌جوار متصل می‌شود.

وی بابیان اینکه تمام اینترنت، اینترانت و ارتباط‌های دیتا از طریق ارتباطات زیرساخت برقرار می‌شود، اظهار کرد: تمام خدماتی که به مشترکین ارائه می‌شود از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت تأمین و توسط شرکت‌های ایرانسل، همراه اول، رایتل و دیگر اپراتورها به دست مردم می‌رسد.

حسن بیگی بابیان اینکه قطعی 12 ساعته شبکه ارتباطات استان در جریان سیل فروردین‌ماه یکی از اتفاقات نادر در حوزه ارتباطات است، افزود: پس از جاری شدن سیل، ابتدا فیبر نوری مسیر کرمانشاه به اسلام‌آباد دچار اختلال و ارتباطات ایلام از این طریق قطع شد.

وی بیان کرد: با ریزش گسترده تونل کربلا، دومین مسیر ارتباطی فیبر نوری ایلام از دسترس خارج شد و با توجه به ریزش باران و شرایط جوی آن روز و اعزام قسمت عمده تجهیزات استان به شهرستان دره شهر، امکان وصل شدن خیلی سریع و ترمیم وجود نداشت.

حسن بیگی تصریح کرد: بعد از سیل کوهدشت، ارتباط استان با لرستان هم قطع و این اتفاقات سبب شد تا 12 ساعت ارتباط استان قطع باشد، اولین اقدام ما پس از سیل، راه‌اندازی ایستگاه‌های مانشت و دینار کوه بود تا اگر زمانی سیستم فیبر نوری قطع شود، این سایت‌ها به‌صورت پشتیبان وارد عمل خواهند شد.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام اظهار کرد: برای تمام‌مسیرهای ارتباطی شش‌گانه استان مسیرهای جایگزین پیش‌بینی‌شده و پروژه‌های مناسبی به این منظور در حال اجرا هستند، در همین راستا مسیر ارتباطی ایلام، سرابله، قلاجه، اسلام‌آباد تصویب‌شده است و امیدواریم تا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های فیبر نوری در مرز چیلات واقع در شهرستان دهلران و چنگوله در شهرستان مهران فراهم‌شده است، گفت: طول هر یک از فیبر نوری در این مرزها ۳۰ کیلومتر است و ظرفیت کنونی فیبر نوری در استان چهار برابر سال ۹۵ است.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب