کد مطلب: 36458
تاریخ انتشار : 1398-03-18 13:14
در خون بارترین حملبات رژیم عراق در ۱۸ خرداد ماه سال ۱۳۶۴ در ایوان 146 نفر شهید و ۷۰۰ نفر دیگر مجروح شدند و شنبه خونین ایوان رقم خورد.

به گزارش ايلام بيدار ، با آغاز جنگ تحمیلی و سقوط سومار و قصرشیرین در استان کرمانشاه، شهرستان ایوان پذیرای آوارگان سوماری بود و عشایر دلیر این شهرستان ضمن حضور در جبهه‌های جنگ، نقش مهمی را در پشتیبانی رزمندگان جبهه سومار ایفا کردند.

شهرستان ایوان در پایان جنگ شاهد هجوم نیروهای زرهی دشمن از طریق جاده سومار به ایوان و تنگه کوشک بود که با اقدام به موقع رزمندگان و عشایر ایوان دشمن مجبور به عقب نشینی از مناطق غربی این شهرستان شد.

از آنجا که ایوان در پشتیبانی از جبهه میانی جنگ و به خصوص جبهه سومار نقش مهمی داشت، بارها مورد حمله هوایی دشمن قرار گرفت و در طول جنگ ۳۶۶ شهید و ۱ هزار و ۵۷ نفر جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

در ابتدای جنگ و در جریان اشغال سومار، گروهی از جوانان و فرهنگیان شهر ایوان به فرماندهی شهید «جوهر مرادی» مسئول جهاد سازندگی ایوان با حمایت توپخانه ارتش در ۲۸ آبان ماه سال ۱۳۵۹ و در شب عاشورای حسینی شجاعانه به مواضع دشمن در ارتفاعات سارات سومار حمله کردند که در جریان این عملیات ۷ نفر از آنها به شهادت رسیدند.

شهر ایوان در طول جنگ تحمیلی ۸ بار مورد تعرض هوایی قرار گرفت که ۲۹ شهید و ۹۶ مجروح در پی داشت.

در خون بارترین این حملات در ۱۸ خرداد ماه سال ۱۳۶۴ شهر ایوان مورد حمله وحشیانه سه فروند هواپیمای دشمن قرار گرفت که بر اثر آن ۱46 نفر شهید و ۷۰۰ نفر دیگر مجروح شدند و شنبه خونین ایوان رقم خورد.

با تداوم بمباران شهر ایوان زندگی عادی در این شهر تا پایان جنگ متوقف شد.

حادثه بمباران هوایی زرنه سند مظلومیت ملت ایران در دفاع مقدس

رستمی  رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران شهرستان ایوان در گفتگو با خبر نگار ما ابا گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 18و 19 خرداد 64شهرهای ایوان وزرنه ، گفت : بمباران 18و19خرداد سند مظلومیت و ولایتمداری شهرستان است،که رژیم بعث باچنین تصمیمی اقدام به بمباران شهر ایوان و زرنه می کند.

وی گفت : مردم ایوان با وجود این بمباران سنگین که منجر به شهادت 146 نفر انجامید در جبهه های نبرد حق علیه باطل با حفظ روحیه خود دربرابر دشمن مصمم ، حاضرشده به جهاد بی امان خود تا شکست کامل دشمن ادامه دادند.

رییس بنیاد شهید ایوان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نسل های آتی را یک ضرورت انکار ناپذیر دانست و خاطرنشان کرد :   ملت ما نه به قصد کشورگشایی و توسعه طلبی بلکه برای تبعیت از ولایت ،پاسداری و حمایت از این فرهنگ وحقانیت ودفاع از حق با افتخار ایستاده است.

جویزر

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب