کد مطلب: 35303
تاریخ انتشار : 1397-11-08 10:52
من از انقلاب اسلامی پشیمان نیستم. البته الان با تجربیاتی که دارم، بر این باور هستم که کاش انقلاب اتفاق نمی‌افتاد.

به گزارش ايلام بيدار ،فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا با بیان اینکه اگر شریعتی متولد نشده بود، من تصویر نادقیقی از وقوع انقلاب اسلامی داشتم، گفته است: «اسلامی که الان توسط روحانیون در حوزه‌ها یا در حکومت ایران در این سال‌ها مطرح می‌شود، هیچ تناسب و هیچ هم‌آوایی و هیچ تقریبی به آنچه به عنوان اسلام سیاسی در اواخر دهه ۴۰ توسط امام و بعد، علی شریعتی و دیگران مطرح شد، ندارد. این اسلام، اسلام بسیار روایی است. اسلام بیشتر اخباری‌گراست. بیشتر سنت‌محور است، بیشتر سیره‌محور است و در دل خودش، نوعی محافظه کاری تاریخی را تبلیغ می‌کند.»

قبل از زاهد، «مرتضی الویری» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نیز طی اظهاراتی در همین خبرگزاری گفته بود: من از انقلاب اسلامی پشیمان نیستم. البته الان با تجربیاتی که دارم، بر این باور هستم که کاش انقلاب اتفاق نمی‌افتاد. کاش صدای انقلاب را شاه زودتر شنیده بود. انقلاب چیز خوبی نیست. انقلاب همه چیز را به‌هم می‌ریزد. انقلاب مانند سیلی است که جاری می‌شود.

او در ادامه صراحتاً گفته بود: بنابراین اولین مطلبی که می‌خواهم برای انقلاب بگویم، می‌گویم آرزو می‌کردم که فی‌الواقع کاش انقلاب ۵۷ اتفاق نمی‌افتاد و مسئولان آن موقع و حاکمیت قبل از انقلاب، صدای مردم را می‌شنید و قبول می‌کرد که با رأی مردم، کشور اداره شود. اگر با رأی مردم اداره می‌شد، طبیعتاً ما کشوری اخلاقی، مذهبی، متکی به خرد جمعی، مستقل و فرهیخته داشتیم. اما به دلیل آنکه آن جلوگیری صورت گرفت، همانطور که گفتم انقلاب اتفاق افتاد و گریز و چاره‌ای از آن نبود. اما اینکه این انقلابی که اتفاق افتاد، فضای بعدی که به وجود آورد، در فرایند ۴۰ ساله‌ای که گذشت، از آنچه اتفاق افتاده، من راضی هستم و احساس می‌کنم انقلاب به اهداف خودش رسیده است؟ من به طور صریح می‌گویم نه. ما به هیچ‌وجه به اهداف انقلاب نرسیدیم.

*برخی چهره‌های جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان چند سالیست که با فرا رسیدن ایام دهه فجر؛ نفسانیات خود درباره انقلاب اسلامی را بروز می‌دهند و صراحتاً از علقه‌هایی که با انقلاب اسلامی ندارند سخن می‌گویند...

کار این مقوله به جایی رسیده است که در طول این سالها شاهد این‌همانی میان انقلاب اسلامی و رژیم شاه از سوی برخی اصلاح‌طلبان نیز هستیم. این‌همانی مزوّرانه‌ای که در عبارةاخری خود و با تلمیح به «سقوط انقلاب اسلامی» اشاره می‌کند.

ما قضاوت درباره صحبت‌های زاهد و الویری را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم...
فیاض زاهد چند سال قبل نیز درباره انقلاب اسلامی گفته بود ما خاطره خوشی از انقلاب ۵۷ نداریم!

مرتضی الویری نیز که در دهه هفتم عمر خود قرار دارد صحبت‌هایی دارد مبنی بر اینکه «انقلاب اسلامی به همه اهداف خود نرسید» و «رئیس جمهور منتخب سال ۸۸ مهره‌ای بوده برای محدودیت‌های بیشتر!»

لازم به توضیح است که اظهارات الویری درباره انقلاب اسلامی ماحصل رسوب یک انحراف فکری در ستاد اصلاحات است.

انحرافی که معتقد است اگر شاه به حرف مرحوم بازرگان گوش داده بود، انقلاب ۵۷ رخ نمی‌داد!

محمد قوچانی، مشاور رئیس‌جمهور روحانی، زمانی در تکمیل این ادعای انحرافی نوشته: «محمدرضاشاه سخن مهندس مهدی بازرگان را جدی نگرفت و با حذف میانه‌روها از عرصه مبارزه، به هژمونی تندروها در برخورد با حکومت پهلوی کمک کرد…اگر صدای روحانی شنیده نشود آنکه از پس می‌آید با داس می‌آید، نه کلید! و با سلاح سخن می‌گوید نه با سلاح سخن .»

برگزیده سایت

ایلام بیدار از گلایه های مردم گزارش می دهد؛
وقتی گروه های جهادی گرما و سرما نمی شناسند؛
رئیس مجمع نمایندگان استان در گفتگو با ایلام بیدار عنوان کرد؛

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب