کد مطلب: 35033
تاریخ انتشار : 1399-10-29 07:33
مشکلات زیربنایی واقتصادی روستاهای بخش زاگرس در شهرستان چرداول نیازمند تدبیری از سوی مسئولان برای حل آن است

به گزارش ايلام بيدار ، شهرستان چرداول دارای پراکندگی زیادی از نظر روستاها در سطح استان ایلام از این رو گاهی امکانات وپیشرفت به برخی روستاها نمی رسد واز پیشرفت باز می مانند.

هرجایی که درآن توسعه وآبادانی صورت نگیرد محروم خواهد بود واین محرومیت گاهی بسیار شدیده وگاهی هم ابعاد مختلفی دارد.

بخش زاگرس در شهرستان چرداول یکی از این نمونه های مناطق محروم است که به علت پراکندگی روستاها محرومیت درآن اشکال مختلفی به خود می گیرد.

دور بودن از مناطق شهری و امکانات امروزی، بن بست های جغرافیایی، کمبود امکانات تحصیلی و نبودن دبیرستان، نبود مراکز بهداشتی، اعتیاد و مشکلات اجتماعی و البته فقر و بیکاری همچون بسیاری دیگر از مناطق استان ایلام از جمله عمده ترین مشکلات روستاها و مناطق محروم شهرستان چرداول است.

گاهی در برخی از روستاهای شهرستان به علت فاصله زیاد از مراکز درمانی بیماران مجبورند فاصله هایی زیادی را طی کنند تا به مراکز درمانی بروند آن هم در شرایطی که وسیله نقلیه دراین روستاها کم یاب است.

فناوری های ارتباطی هم دراین روستاها کیفیت مناسبی نداشته وهرچند وقت یکبار به تعمیرات نیاز دارند که در طول سال مردم باید اینترنت را فراموش کرده وفقط به فکر وصل کردن حط تلفن باشند.

راههای ارتباطی روستاهایی نظیر شله کش در بخش زاگرس کاملا فرسوده شده بوجه ای برای ترمیم آن هم وجود ندارد.

اما شاید مهم ترین مشکل مردم این روستاها فقر، بیکاری وعدم دسترسی به اماکانات است که نیازمند  تدبیری برای حل مشکلات مردم است.

احمدی از اهالی روستاهای بخش زاگرس در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت:بیشتر جوانان روستا بعد از ازدواج به ناچار وبه علت مشکلات رفاهی واقتصادی مجبور به مهاجرت به شهرها می شوند، امری که موجب شده تا اهالی روستا در خصوص خالی ازسکنه شدن روستا دچار نگرانی شوند.

این جوان چرداولی اضافه کرد:متاسفانه حمایت های لازم از جوانان برای ایجاد اشتغال صورت نمی گیرد وحتی با داشتن طرح های اقتصادی،  ادارات وبانکها با مردم همکاری نمی کنند.

وی بیان داشت:بیکاری مهم ترین مشکل این روستا است به طوری که خطر خالی از سکنه شدن این روستا  در آینده ، مهاجرت وآوارگی در شهرها مردم را تهدید می کند.

یکی دیگراز اهالی روستاهای بخش زاگرس  که هفتاد و چند سال سن دارد یکی از اهالی روستای شله کش است که چند سالی است با بیماری قند و چربی خون حاد دست به گریبان است.عدم درمان به موقع بیماری قند و چربی خونش بخاطر دوری از مراکز درمانی و البته مشکلات مالی و فقر خانوادگی باعث شده است که وی کلیه هایش را دو سال پیش از دست بدهد و زندگی اش دیالیزی شود.

این درحالی است که نزدیک ترین مرکز دیالیز به روستای  شله کش محل زندگی وی که شهر سرابله است بیش از 75 کیلومتر است و او مجبور است هر سه روز یکبار دیالیز کند و فاصله روستایشان تا شهر سرابله را طی کند و زحمت این کار هم معمولا بر دوش پسرشان است.

یکی از فرزندان پسر خانواده همتی که خودش هم چند سالی است متاهل شده و مشکلات زیادی دارد می گوید: در هفته سه روز باید پدرم را برای دیالیز به سرابله ببرم و این در حالی است که خودم هم ماشین در اختیار ندارم و تمام مراحلی که در طول هفته باید پدرم را به دیالیز ببرم باید خودرو کرایه کنم.

اینها تنها نمونه ای از مشکلات این روستاهاست اما این مردمان شریف وهمیشه در صحنه از مسئولان فقط تقاضای رسیدگی به مشکلاتشان را دارند.

در سال های گذشته به همت سپاه پاسداران کارهای بسیار خوبی برای رفع محرومیت نظیر مسکن محرومین، اشتغال زایی، آب رسانی به مزارع ، احداث جاده های بین مزارع،فعالیت گروههای جهادی  و... دراین روستاها صورت گرفته ولی همه باید پای کار باشند وهرکس سهم خود را به نحو احسنت انجام دهد تا محرومیت از بین رود.

 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب