کد مطلب: 33794
تاریخ انتشار : 1397-06-17 10:51
رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر هر روز برای ما از طرق مختلف پیغام می‌فرستند که بیایید با هم مذاکره کنیم.

به گزارش ايلام بيدار ،حسن روحانی رئیس‌جمهور در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی با اشاره به ناکامی در برخی از عملیات دفاع مقدس گفت: تقریباً سال ۶۲ ما در جنگ مشکل داشتیم. سپس عملیات موفق خیبر را گذراندیم اما دو مرتبه دچار مشکل شدیم و در سال ۶۳ آنقدر فشار به رزمندگان ما آمد که وقتی عملیات بدر شد، همه امیدمان این بود که این پیروزی بتواند جبران کند.

وی‌ ادامه داد: در بدر هم موفقیت‌ ما ناقص بود، آنجا امام(ره) این‌گونه رزمندگان را دلداری داد و گفت: «نگویید شکست، بگویید عدم‌الفتح» و فتحی به دست نیاوردیم؛ این شکست ما نیست چون راه و مسیر ما درست است.

روحانی اضافه کرد: نمی‌شود اگر چند ماه سختی در راه ما قرار گرفت از اهدافمان عقب‌نشینی کنیم و امیدمان متزلزل شود. همین قصه‌هایی که ما داشتیم منتهی به یک عملیات بزرگ و موفق پیروز به نام والفجر ۸ و فتح فاو شد. زندگی فراز و نشیب دارد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در خود انقلاب، ما روزهای بسیار سخت و تاریکی داشتیم. سال ۴۱ یک موفقیت و پیروزی را در نهضت اسلامی به دست آوردیم. فروردین سال ۴۲ آن کشتار مدرسه فیضیه رخ داد. محرم پیروزی به دست آوردیم، ۱۲ محرم امام(ره) دستگیر شد. آن حوادث ۱۵ خرداد با آن کشتار بزرگ در کشور رخ داد. فروردین سال ۴۳ امام(ره) از زندان آزاد شد. یک شادمانی بزرگ در مسیر نهضت اسلامی پیش آمد و در آبان همان سال ۴۳ امام(ره)‌ دستگیر و به ترکیه تبعید شد. دو مرتبه مشکلات جدید در پیش روی ما قرار گرفت. این فراز و نشیب نهضت اسلامی تا سال ۵۶ و ۵۷ و تا پیروزی نهایی ادامه داشت.

وی با اشاره به فرار رسیدن سالروز واقعه 17 شهریور و برگزاری چهاردهمین جشنواره شهید رجایی در این روز، اظهار داشت: بهترین الگو برای ما، شهیدان رجایی و باهنر هستند که شما می‌دانید چه روزهای سختی را این دو شهید بزرگوار و مخصوصاً شهید رجایی پشت سر گذاشتند.

روحانی خاطرنشان کرد: مخصوصاً سال ۵۹ سال بسیار سختی بود، درست است شهید رجایی نخست‌وزیر شده بود اما از یک طرف مشکلات در درون دستگاه‌های اجرایی، از یک طرف مشکلات در داخل نیروهای مسلح، از یک طرف جنگ تحمیلی، از یک طرف گروهک‌هایی که به کشتار مردم در گوشه و کنار پرداخته بودند. خیلی روزهای سختی بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یک روزهایی پیش آمد که هر روز به مجلس می‌رفتیم یک عزیزی را از دست می‌دادیم و یا نماینده‌ای جلوی درب خانه‌اش و یا در مسیر راه شهید می‌شد و یا دیدیم که عده زیادی در حزب به شهادت رسیدند. 

وی اضافه کرد:‌ در مجلس شورای اسلامی روی هر صندلی می‌نشستیم بعد از چند روز می‌دیدیم صندلی بغل‌دست ما یک قاب عکس و دسته گل جای آن عزیز آمد. مگر ملت ما ترسید؟ مگر ملت ما عقب‌نشینی کرد؟ ملت ایران با روحیه و مقاومت ایستاد و از آن عبور کرد. مگر این ملت ما، ملتی است که در برابر فشار یک گروه حاکم جدید در کاخ سفید که خودشان هم نمی‌دانند چه می‌گویند و چکار می‌کنند و مردمشان هم نمی‌دانند که این حاکمان چه می‌کنند، بترسد؟ اینها با همه هم درمی‌افتند نه تنها با نظام جمهوری اسلامی ایران، شما بگویید با چه کسی درنیفتاده‌اند. با دوستان سنتی و قدیمی و افرادی که روابط اقتصادی با رقم‌های بالا با آنها دارند روبه‌رو شده‌اند و از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر هر روز برای ما از طرق مختلف پیغام می‌فرستند که بیایید با هم مذاکره کنیم.

روحانی اظهار داشت:‌ دو هفته نمی‌گذرد که یک پیغام جدید برای ما می‌آید. اینجا یا آنجا مذاکره کنیم، ما می‌خواهیم مسائل را حل کنیم (قسم حضرت عباس یا دم خروس). پیغامتان را ببینیم، نرمش در پیام را ببینیم یا عمل ددمنشانه شما را؟ اگر شما راست می‌گویید و دوستدار ملت ایران هستید، چرا می‌خواهید در زندگی مردم ایران فشار وارد کنید؟ 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: شما فکر کرده‌اید اگر دو ماه، سه ماه، چهارماه یا یک سال بر مردم ما فشار آوردید مردم ما می‌آیند در خیابان دست‌هایشان را بالا می‌برند و می‌گویند ما تسلیم آمریکا شدیم؟ تسلیم کاخ سفید شدیم؟ این خطای شماست. این اشتباه شماست.

وی تأکید کرد: جنگ امروز، جنگ اقتصادی است. امروز جنگ، جنگ روانی است، جنگ تبلیغاتی است، دولت در صف مقدم این جنگ است.

روحانی ادامه داد: اولاً از همه می‌خواهم، همه احزاب، گروه‌ها، جناح‌ها، قوا و ارکان، امروز نه روز گله هست، نه روز رقابت است، نه خدای ناکرده روز انتقام است. امروز ما در میدان مبارزه هستیم.

وی با اشاره به سال های دفاع مقدس، گفت: در آن مقطع هم حالا ممکن بود بین سپاه و ارتش یک جایی هم اختلاف سلیقه وجود داشت و یا حتی در بعضی عملیات‌ها بین ارتش و سپاه در ستاد که بحث می‌کردیم اختلاف‌نظر بود اما وقتی تصویب می‌کردیم و عملیات شروع می‌شد، ولو اینکه آن عملیات را سپاه انجام می‌داد ارتش نمی‌گفت چون من در قرارگاه مخالفت کردم پس کنار می‌روم. تمام توپخانه ارتش به پشتیبانی می‌آمد. تمام هوانیروز ارتش به پشتیبانی می‌آمد، تمام هواپیماهای نیروی هوایی و تمام سیستم پدافندی به پشتیبانی می‌آمدند. وقتی جنگ شروع شد دیگر از این بحث‌ها نداریم که قبلاً با هم اختلاف نظر و سلیقه داشتیم. اینها برای قبل از شروع جنگ است. جنگ که شروع شد همه در کنار هم هستیم.

رئیس قوه مجریه بیان داشت: یکی از دوستان بسیار خوبم نامه‌ای برایم نوشته، بعد از حضور من در مجلس شورای اسلامی و پاسخ به سوال نوشته که ای کاش شما این و آن را می‌گفتید. من سه جمله به وی پاسخ دادم و گفتم همه حرف‌های تو درست است، اینها برای شرایط صلح است، خودم بلد بودم، اگر شرایط شما، شرایط صلح بود، اگر دشمن به میدان نیامده بود و آمریکا شمشیر را از غلاف خارج نکرده بود، من جور دیگر صحبت می‌کردم. سخن دیگری می‌گفتم اما امروز روز جنگ با دشمن است.

انتهای پیام/الف

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب