کد مطلب: 33673
تاریخ انتشار : 1397-06-08 20:30
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی تازه خود تایید کرد که ایران به برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بوده و همچنان در حال اجرای تعهداتش ذیل این توافق است.

به گزارش ايلام بيدار ،«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه (۸ شهریور) بار دیگر تایید کرد که ایران به مفاد تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ متعهد بوده است.

بر اساس گزارش فصلی تازه آژانس که امروز در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته و یک نسخه از آن به رؤیت خبرنگار خبرگزاری فارس رسیده، میزان ذخایر اورانیوم با غنای کمتر از ۳.۶% ایران ۱۳۹.۴ کیلوگرم است. آژانس تایید کرده که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در دوره سه ماهه گزارش‌گیری، از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی مجاز در برجام تجاوز نکرده است. میزان ذخایر آب سنگین ایران نیز کمتر از سقف تعیین‌شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. این رقم  ضمنا ایران دسترسی‌های مورد درخواست آژانس را فراهم کرده است.

بر اساس توافقی که سه سال پیش در شهر وین اتریش به دست آمد، ایران پذیرفت به مدت ده سال فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند. در مقابل، گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) هم قرار بود تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایران را رفع کند. دولت آمریکا اردیبهشت ماه امسال با «فاجعه‌بار» خواندن این توافق، از آن خارج شد و در حال احیای تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافقنامه است.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در برجام به عنوان مرجع نظارت بر حسن اجرای تعهدات هسته‌ای طرفین معرفی شده، تاکنون بیش از ۱۰ بار پایبندی کامل ایران به این توافق را تایید کرده است. با وجود خروج آمریکا از برجام، اجرای تعهدات ایران ادامه دارد و تهران در حال رایزنی با اتحادیه اروپایی است که می‌گوید قصد دارد با تضمین منافع مالی ایران، برجام را حفظ کند. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بسیاری از شرکت‌های اروپایی از بیم تحریم‌های آمریکا، بازار ایران را ترک کرده‌اند.

انتهای پیام/الف

 

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

برگزیده سایت

جاده های استان در انتظار ترافیک های چند کیلومتری؛
هشدار فرمانده هوافضای سپاه در گفتگوی اختصاصی با ایلام بیدار:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب