کد مطلب: 32969
تاریخ انتشار : 1397-04-27 07:32
مدیر حوزه های علمیه استان ایلام گفت: در حوزه جامع می‌توان قریب به 1000 طلبه در آن مشغول به تحصیل کنند و می توان از کشور عراق طلبه هایی را برای تحصیل در حوزه استان جذب کرد.

به گزارش ايلام بيدار ، حجت الاسلام والمسلمین "وعد مرادبیگی"، مدیرحوزه های علمیه استان ایلام در نشست با استاندار ایلام، فرماندار و معاونین استانداری با اشاره به کمبود فضای آموزشی در حوزه استان بر ضرورت تسریع در ساخت حوزه جامع ایلام تاکید کرد.

وی گفت: در سطح استان هر ساله قریب به 500 نفر برای تحصیل در حوزه ثبت نام می‌کنند و به دلیل کمبود جا فقط می‌توان 80نفر از آنها را جذب کرد.
مدیر حوزه علمیه استان ایلام یاد اوری کرد: حوزه علمیه ایلام در سال 54 توسط مرحوم آیت الله حیدری فعالیت خود را آغاز کرد و ساختمان حوزه در سال 61 توسط یکی از خیران ساخته شد.
وی با اشاره به اینکه حوزه علمیه استان در آن زمان فقط یک مدرسه داشت که قریب به 60 طلبه در آن مشغول به تحصیل بودند گفت: این حوزه در دوران دفاع مقدس 12 طلبه شهید و 20جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرد.
وی ادامه داد: از وقتی که حجت الاسلام والمسلمین لطفی به عنوان امام جمعه ایلام منصوب شده اند تحولی در حوزه علمیه استان ایجاد شد و حوزه استان از یک مدرسه علمیه به 7 مدرسه در سطح شهرستان ها تبدیل شد که در آنها قریب به 500 طلبه در حال تحصیل هستند .
وی گفت: براساس آمارهایی که حوزه علمیه قم در سال های اخیر منتشر کرده، حوزه علمیه استان ایلام از نظر کیفی یکی از حوزه های برتر در سطح استان ها است و براساس این جایگاه کیفی از سراسر کشور درخواست پذیرش می شود که به دلیل کمبود جا نمی‌توان آنها را پذیرش کرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در مدرسه علمیه صاحب الزمان(عج) 200 طلبه مشغول به تحصیل هستند و نمی‌توان آنها را در این حوزه اسکان داد .
مدیر حوزه علمیه استان ایلام ادامه داد: برای رفع مشکل کمبود فضای آموزشی پس از هماهنگی با نماینده ولی فقیه در استان اجرای پروژه حوزه جامع صاحب الزمان(عج) در شهر ایلام کلید خورد و در زمین کنار مصلی شروع به ساخت آن شد. 
این روحانی درعین حال گفت: حتما باید نگاهی به آن طرف مرز یعنی کشور عراق برای جذب طلبه در حوزه استان وجود داشته باشد.
وی افزود: در حوزه جامع می‌توان قریب به 1000 طلبه در آن مشغول به تحصیل کنند و می توان از کشور عراق طلبه هایی را برای تحصیل در حوزه استان جذب کرد.
مدیر حوزه علمیه ایلام دراین دیدار که در محل حوزه علمیه صاحب الزمان(عج)این شهر انجام شد با قدردانی از دیدار و حضور استاندار ایلام و همراهان خواستار همکاری برای احداث حوزه جامع استان شد.

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب