نمایندگان و کارشناسان در گفتگو با ایلام بیدار هشدار دادند؛
خطر تجسس به حساب مردم در قرارداد FATF/ دشمن به دنبال نفوذ امنیتی است
کد مطلب: 32549
تاریخ انتشار : 1397-04-28 14:02
یک فعال اقتصادی گفت: همکاری با FATF منجر به همکاری بانک های خارجی نمی شود.

گروه اقتصادی ایلام بیدار:: کارگروه اقدام مالی موسوم به نهاد بین‌المللی مبارزه با پولشویی (FATF) از سال ۱۹۸۹ و زیر نظر گروه G۷ ایجاد شد، ماموریت این گروه در ظاهر مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام مالی جهانی است.

این کارگروه از سال 2008 به بهانه ارتباط نظام مالی و بانکی ایران با نیروهای مقاومت اسلامی در منطقه، ایران را در لیست سیاه کشورهایی که خطر بالای پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام بانکی آنها وجود دارد، قرار داد و به بانکها و موسسات مالی دنیا توصیه کرد از انجام معاملات بانکی با ایران خودداری کنند.

در پسا برجام که اثری از بهبود معاملات بانکهای دنیا و حتی موسسات کوچک مالی با ایران دیده نشد، قوانین ابلاغی گذشته این کارگروه مورد بهانه قرار گرفت. پس از رایزنی های مقامات دولت ایران با غرب چندی پیش اعلام شد که این کارگروه در راستای تعهداتی که ایران داده است به مدت 12 ماه محدودیت های خود را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

همکاری با FATF منجر به همکاری بانک های خارجی نمی شود

براتی یکی از کارشناساسن خبره اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار اجرای FATF را همسو با سیاست های امریکا دانست و گفت: به نظر در بانک مرکزی تحلیل درستی از وضعیت علمی در رابطه با این مشکل وجود ندارد و برای همین هر چند FATF تمایل بانک های خارجی با ما را نشان می دهد اما این اصل موضوع نیست.

وی گفت: آنچه که مسلم بوده این است که امریکا به بهانه های واهی از جمله تروریسم علیه ایران تحریم های صنعتی وضع می کند و با این بهانه و تشدید کردن تحریم های هسته ای و غیر هسته ای و علیرغم تعهداتی که در برجام داده، تحریم ها را به آن گونه ای که انتظار می رفت برداشته نشده اند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: آنان در این مسیر تنها یکسری تخفیفات را در نظر گرفته اند اما به خاطر قواعد سختگیرانه ای که در اجرای تحریم های باقی مانده که از وزارت خزانه داری امریکا هم اعلام شده، هر گونه همکاری با ایران منجر به نقض این تحریم ها نیز خواهد شد.

براتی ادامه داد: علت اینکه بانکهای خارجی منع شده اند تا با ما همکاری نکنند باقی ماندن تحریم های ثانویه امریکا به بهانه تروریسم و دیگر موارد است در نتیجه همکاری با FATF به طور مستقل و صد درصد منجر به همکاری بانک های خارجی با ایران نخواهد شد.

اجرای FATF به نوعی اجرای سیاست های امریکا در داخل کشور است

وی بیان کرد: در واقع اجرای FATF به نوعی اجرای سیاست های امریکا در داخل کشور است و در این صورت بعید است که مسائل و مشکلات اقتصادی کشور حل و فصل شوند و همکاری ایران با FATF حتی در صورت گستردگی نیز منجر به اینکه بانک های خارجی در حال حاضر که با ما همکاری نمی کنند از این طریق همکاری کنند نمی شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا اجرای این توافق منجر به تجسس در حساب افراد با توجه به اینکه به تراکنش های بانکی کشور دست یابی پیدا می کنند نمی شود نیز گفت: در واقع همه این مسائل به مواردی برمی گردد که میان بانک مرکزی و FATF توافق شده و با توجه به اینکه این توافق محرمانه بوده و هیچ جزئیاتی از آن منتشر نشده نه می شود محکم آن را تأیید و یا محکم آن را رد کرد یعنی در حال حاضر در فضایی مبهم قرار دارد.

براتی عنوان کرد: بهتر است بانک مرکزی اطلاعات مربوط به این توافق میان ایران و این گروه اقدام مالی به توافق رسیده را منتشر کنند تا بتوان درباره آن اظهار نظرکرد.

ور در عین حال تأکید کرد: اما در مجموع این نگرانی که ممکن است اطلاعات و تراکنش های بانکی داخلی به انواع مختلف نشت پیدا کند ملموس و وجود دارد و قابل کتمان و رد کردن نیست.

سابقه بدعهدی غرب در مواجه با ایران نباید تکرار شود

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد اینکه با توجه به سابقه بد غرب در قبال و مواجه با ایران اسلامی بدعهدی کرده و همچون برجام بی محابا از قراردادهای بین المللی خارج شده است لذا نباید درب تازه ای به روی غرب گشود لذا مخالفت با FATF از این منظر از اهمیت بالایی برخوردار است.

منافع و عزت ملی هرگز قابل معامله نیست

"صدرا آرامش" از کارشناسان اقتصادی ایلام نیز بیان داشت: تعریفی که این کارگروه از تروریسم دارد تعریفی از نگاه امریکای جهانخوار و استکبار جهانی است.

آرامش گفت: مشی فکری وسناریوی عملی ایران اسلامی با استعانت از فرهنگ اسلام ناب محمدی«ص »،در مقابله با تروریسم واقعی تعریف شده است و تبری ما به گستره تاریخ است!

وی افزود: گروهک های تروریستی کنونی، عروسک های خیمه شب بازی کشورهایی هستند که ادعای ضد تروریسم بودن رادارند درحالی که دست های پشت پرده باحمایت های تسلیحاتی و لجستیکی طراحان اصلی تروریسم جهانی را کاملا برملا کرده اند.

آرامش با بیان اینکه مبنای فکری ایران در جنگ با تروریسم بر اساس مبانی دینی و اعتقادی است،  افزود: ضعف سیاست خارجه دولت کنونی باعث قرائت بیانیه ضد ایرانی همکاری اسلامی به کارگردانی سعودی های صهیونیسم عربستان شده است.

وی تصریح کرد: توافق با این کارگروه مالی با منافع تک تک ایرانیان درگیر است زیرا دسترسی اجانب و کنترل حساب های افراد را در دست خواهند گرفت و این با بند اول قانون ازادی انتشار و دسترسی به اطلاعات سال 87 تصمیم ها و مصوباتی که مربوط به حقوق مردم است قابل محرمانه شدن نیست

آرامش یادآور شد: دولت تدبیر و امید تنها به راضی نگه داشتن طرف های مذاکره به هر قیمتی نیندیشد بلکه با بررسی موشکافانه و عمیق این اقدامات در جهت ارائه اطلاعات به مردم نیز کوتاهی نکند و در اینگونه موارد که حیثیت و اقتدار ملی را به خطر می اندازند اطلاع رسانی دقیق به مردم صورت گیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نگرانی قشر دانشجو و دلسوز اینده مملکت  از این موضوع است که کسانی به در طول این سی و چند سال که از عمر انقلاب می گذرد از تمام تلاششان برای ضربه زدن به این نظام کوتاهی نکردند هیچ گاه مورد اعتماد نبوده و ما نباید شریان های اصلی و حیاتی اقتصاد کشور را به دست آنان داده  و بخواهند با نفوذ به تمام مراکز حساس کشور ایران اسلامی را بازیچه امیال خود کنند.

وی با بیان اینکه منافع و عزت ملی هرگز قابل معامله نیست، خطاب به دولت تدبیر گفت: آقای روحانی !همانطور که دستاورد سه سال مذاکره شما با شیاطین و مستکبرین جهانی بعد از فلج کردن صنعت هسته ای هنوز دستاوردی نداشته است ! وزارت خارجه دولت شما باید درس عبرت بگیرید که یک اشتباه استراژیک را دوبار مرتکب نشود.

FATF به دنبال نفوذ امنیتی به ایران است

 "احمد اورنگ"، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی  نیز در این خصوص گفت: آنچه که امروز تحت عنوان پسابرجام،  یا در ادامه‌ی تعهدات برجام یا برجام 2 یا 3 یا 4 در حال اتفاق افتادن است به نوع نگاه حاکم بر دولت بر می گردد که در جریان تبلیغات انتخابات سال 92 با سیاه نمایی از وضعیت کشور و در ادامه با راه اندازی یک جنگ ادراکی قصد داشت فضای جامعه را به سمت یک دو قطبی نامطلوب پیش ببرد.:

وی اظهار کرد: فضای جامعه به شکلی به مردم نمایانده شده است که همه ی مشکلات کشور ناشی از تحریم ها  و تحریم ها ناشی از بحث هسته ای است و اگر ما مشکل هسته ای را با امریکا حل کنیم تحریم ها برداشته می شود و همه ی مشکلات مملکت حل می گردد. لذا نتیجه این شد که برای خلاصی از وضعیت سیاه نمایی شده چاره در ارتباط با امریکاست لذا گفتند که با کد خدا باید نشست.

با این فضای پیش آمده و جنگ ادراکی ایجاد شده،  با کدخدا نشینان در انتخابات رای آوردند و البته قصد داشتند فضای دو قطبی ایجاد کنند که با درایت مقام معظم رهبری در سخنان نوروز 93 در بحث نرمش قهرمانانه،  اجازه مذاکره در موضوع هسته‌ای داده شد ولی حضرت آقا در همان سخنرانی اعلام فرمودند که به آمریکا و نتیجه مذاکره با آمریکا خوشبین نیستند و اعتماد ندارند، لذا آن فضای مورد دلخواه جریان غرب‌گرا ایجاد نشد.

 بهانه های 5+1 در راستای مهار ایران است

اورنگ افزود: با ورود به فضای مذاکرات با 5 +1 روز به روزبدعهدی طرف مقابل عیان تر و قصد آمریکا مبنی بر مهار منطقه ای ایران و بهانه‌ای بیش نبودن بحث هسته ای ابعاد تازه ای به خود گرفت، آمریکا به دنبال مهار ایران است.مشکل آمریکا نظام مقدس جمهوری اسلامی است،  نظامی که هژمونی تک قطبی آمریکا را به چالش کشید و به عبارتی به این نظام تک قطبی پایان داد و امروز با فراگیر شدن اندیشه انقلاب  اسلامی،  این نظام می تواند یکی ازقطب های آینده نظام چند قطبی جهان باشد. مشکل آمریکا این است. و موضوعات هسته ای و به چالش کشیدن نظام مقدس جمهوری اسلامی تنها بهانه ای برای مهار ایران است.

لذا با فرض حل شدن مسئله هسته‌ای آمریکا با علم کردن  موضوعات حقوق بشر، حمایت از تروریسم،  موشک های بالستیک تحریم ها را مجدد احیا خواهد کرد موضوعاتی که اگر قرار باشد با پروژه های برجامی دولت به دنبال حل آنها برود اگر در موضوع هسته‌ای با سیمان ریختن در قلب رآکتور اراک و جمع آوری سانتریفوژ ها و اکسید کردن اورانیوم غنی شده عملا صنعت هسته ای را تعطیل کردیم در پروژه‌ های برجامی جدید باید قانون اساسی مان را عوض کنیم باید دست از مبانی انقلاب مان بکشیم باید توان بازدارندگی که در حوزه نظامی داریم را تعطیل کنیم.

با نگاهی به سابقه دخالت ها و جنایت های آمریکا در جهان و خصوصا کشور ایران،  دم از اعتماد زدن به آمریکا حقیقتا ساده لوحانه است، همین مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص اجازه ندادن به ایرباس جهت فروش هواپیما به ایران نشانه عمق خباثت و بدعهدی این دولت زور و تزویر است.

و جای تاسف دارد علیرغم این همه بدعهدی، دولت محترم به جای حل مشکلات در عرصه داخلی همچنان دنبال پیدا کردن کلید حل مشکلات کشور در پستوی اتاق های کاخ سفید است.

در صورت پذیریش FATF راه برگشت از آن سخت است

این مدرس دانشگاه گفت: با نگاهی به ساختار و دستورالعمل های چهل گانه FATF و همچنین ماهیت این گروه سوالاتی به ذهن متبادر می شود که در صورت تحقق می توان گفت خطر این توافقنامه و آسیب های ناشی از آن شاید به مراتب بیشتر از برجام 1 است.

با توجه به هدف اصلی این گروه مبنی بر اعمال استاندارد هایی که تضمین نماید ریسک پولشویی،  تامین مالی تروریسم،  تامین سلاح های کشتار جمعی در یک کشور به نحو اطمینان بخشی کاهش پیدا نموده است آیا دولت‌مردان ما در مباحثی مثل تعریفی که اعضا گروه از تروریسم دارند به فهم مشترک رسیده اند.؟ که اگر اینچنین باشد قطعا باید با فراموش کردن آرمان های انقلاب حمایت از گروه های مقاومت مثل حزب اله و حماس و..  را فراموش کنیم.

و پرداختن به این مسئله که ما صرفا بحث مبارزه با پولشویی را مد نظر داریم قطعا نمی تواند درست باشد چرا که در دستورالعملهای گروه به صراحت به موضوع الزام آور بودن دستورالعملهای FATF اذعان شده و دولت ها ملزم به رعایت آنها هستند و به عبارتی با قبول شرایط آنها راه برگشت یا غیرممکن و یا به سختی و توام با هزینه خواهد بود.

این توافق نامه یکی ازراه های نفوذ به سیستم اقتصادی و امنیتی کشوراست 

این کارشناس مسائل سیاسی ایدامه داد: یکی از همین شرایط الزام به شفاف سازی توسط کشور پذیرنده است. آیا به این مسئله توجه شده که مکانیسم نظارت و راستی آزمایی FATF به چه شکلی در مورد ایران به اجرا در خواهد آمد. ؟ آیا نباید از جاسوسی های مامورین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های نه چندان دور عبرت بگیریم و این بار تحت عنوان توافق با FATF اجازه دسترسی به کلیه سیستم های بانکی و تراکنش های افراد را به دشمنان بدهیم.

متاسفانه این توافق نامه  با محتوای پنهانی یکی ازراه های نفوذ به سیستم اقتصادی و حتی امنیتی کشور است، و برای ما این مسئله جای سوال دارد که در حالیکه در همین فوریه 2016 گروه FATF همچنان ایران در زمره کشورهاي پرخطر برای سرمایه‌گذاری معرفی می کند و در طول چند روز اخیر به یکباره در بیانیه ای اقدامات تقابلی علیه ایران را به حالت تعلیق درمیاورد،  و از طرفی همچنان نام ایران را جز کشورهای پر خطر در لیست نگه می دارد. آیا جز این است که آمریکا با سیاست چماق و هویج به دنبال این است که دولت‌مردان ما را به افتادن در ورطه پذیرش برجام های  بعدی وسوسه کند؟

پذیرش FATF  کشوررا به سمت اقتصاد ورشکسته جهانی سوق می دهد

وی خاطرنشان کرد: در بیانیه نایاک که جا دارد مسئولین ما بهش توجه جدی داشته باشند ضمن تجلیل از این اقدام FATF آن را اقدامی در جهت تامین منافع آمریکا می داند.  چرا با ایجاد یک مکانیسم خود کنترلی برای ایران عملا ما را به سمت اقتصاد ورشکسته جهانی سوق می دهند.

اقتصادی که خود کشورهای غربی در آن مانده اند و ما برایش حاضریم از همه ی آرمان های مان بگذریم، آیا از برجام 1 درس عبرت نگرفته ایم که به دنبال برجام های بعدی هستیم؟ آیا ساختار تحریم ها شکست؟

با وجود تحریم های دلاری پذیرفتن شرایط FATF تغییری در اقتصاد ایجاد نمی کند

در پایان هم می خواهم عرض کنم که دولت برجام ساز بهتراست  در فرصت باقیمانده چاره ساز باشد و فرصت های داخلی را در کوره برجام نسوزاند و آرمان‌هاي انقلاب،  حمایت از محور مقاومت، حفظ امنیت و ثبات داخلی،  توان بازدارندگی داخلی  را فدای آرزوی ارتباط با آمریکا نکند.

چرا که آمریکا هیچ وقت صداقت نداشته و اعتمادی به آنها نیست و باز در قبال چند برگه ی بی ارزش غیرتعهد آور برای غرب و فلج کننده برای ما بیش از این خود را در حافظه ملت وفادار به نظام و آرمان‌هاي انقلاب اسلامی منفور نکنند.

 

انتهای پیام/س

دیدگاه‌ها

سلام تمام کشورهای دنیا عضو این قرار داد هستند یعنی ما تافته ای جدا بافته ایم یا همیشه دنبال راه فرار .....پخش کن تا جواب بگیریم

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب