برای اولین بار در سطح استان ایلام صورت گرفت؛
اجرای عملیات مالچ پاشی در بیابان ابوغویر دهلران
کد مطلب: 32548
تاریخ انتشار : 1397-03-28 08:21
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان دهلران از اجرای عملیات مالچ پاشی در سطح یکهزار هکتار از پهنه های ماسه ای بیان های ابوغویر دهلران خبر داد.

به گزارش ايلام بيدار ،"سید علی حسینی"، مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: براساس تقویم رسمی کشور هرساله روز 27 خرداد به نام روز جهانی بیان زدایی نامگذاری شده است.

سیدعلی حسینی با بیان اینکه در کشور ما 19 استان از جمله ایلام در معرض پدیده بیابان‌زایی قرار دارند، افزود: از مجموع 425 هزار هکتار اراضی بیابانی استان ایلام بیش از 60 درصد این مساحت یعنی سطحی معادل حدود 260 هزار هکتار در حوزه شهرستان دهلران قرار گرفته و تنها کانون بحرانی فرسایشی بادی استان که تحت عنوان کانون فرسایش بادی عین خوش ، ابوغویر و حسن قندی معروف است با سطحی بیش از 80 هزار هکتار، در این شهرستان واقع گردیده است.

 

*سرانه بیابان در شهرستان دهلران به ازای هر نفر حدود 4  هکتار است

وی تصریح کرد: سرانه بیابان در استان ایلام حدود 5/1 هکتار به ازای هر نفر می باشد که این مقدار در شهرستان دهلران به 8/3 (حدود 4 هکتار) به ازای هر نفر می رسد که از میزان کشوری و استانی نیز بالاتر بوده و یک نوع تهدید به شمار می رود.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران با به اقدامات صورت گرفته در راستای مقابله با این پدیده اشاره کرد و افزود: در زمینه فعالیتهای مطالعاتی در مجموع 6 طرح مطالعاتی تحت عناوین؛مدیریت مناطق بیابانی - شناسایی کانونهای بحرانی فرسایش بادی و مدیریت جنگلهای دست کاشت بیابانی، برای مناطق بیابانی تهیه و اجرا گردیده است.

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در بخش عملیات اجرایی اضافه کرد: تاکنون احیاء پوشش گیاهی به وسیله نهالکاری با گونه های سازگار با شرایط بیابانی، در مجموع در سطح بیش از 13 هزار هکتار انجام گرفته که مقدار 11 هزار هکتار آن توسط اداره منابع طبیعی و مابقی با مشارکت شرکت ملی نفت مناطق مرکزی ایران و کشاورزان در قالب طرحهای بادشکن مزارع و زراعت چوب در اراضی زراعی واقع در مناطق بیابانی اجرا گردیده است.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران خاطر نشان ساخت: احیاء و اصلاح عرصه های مرتعی مناطق بیابانی جمعاً در سطح بیش از 20 هزار هکتار از اراضی بیابانی و در قالب طرحهای ذخیره نزولات توأم با بذرپاشی، کپه کاری، بوته کاری و بعضاً نهالکاری  انجام گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته درحوزه مدیریتی مقابله با بیابان زایی ابراز نمود: اجرای طرح مدیریت چرا در مناطق بیابانی، مدیریت جنگل‌های دست کاشت مناطق بیابانی و برنامه‌ریزی برای شناسایی و استفاده از پتانسیل‌های مختلف بیابانی شهرستان از جمله جاذبه‌های گردشگری و اکوتوریسم، از اهم این اقدامات می باشد.

حسینی اظهار کرد: در سال گذشته برای اولین بار در سطح استان و شهرستان، عملیات مالچ پاشی پهنه های ماسه ای روان منطقه ابوغویر درسطح یکهزار هکتار توأم با نهالکاری70 درصد عرصه باهدف مقابله با پدیده بیابان زایی و جلوگیری از اثرات مخرب گرد و غبار و ریزگردها و تثبیت کانون های بحرانی فرسایش بادی و منشأ گرد و غبار منطقه ای، و احیاء پوشش گیاهی مناطق بیابانی و کاهش اثرات نامطلوب بلایای طبیعی و جلوگیری از مهاجرت روستاهای مناطق بیابانی دردستورکار اداره منابع طبیعی قرار گرفت.

وی ادامه داد: تاکنون مالچ‌پاشی توسط پیمانکار مربوطه، درسطح 370 هکتار انجام گرفته و ادامه کار، بدلیل نامساعدبودن شرایط محیطی لازم، به اوایل آبانماه سالجاری موکول گردیده است.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران افزود: در مجموع عملیات نهالکاری در عرصه های منابع طبیعی در سطح یکهزار هکتار و در قالب طرحهای بیابان زدایی-توسعه جنگلکاری و جنگلکاری حاشیه جاده در حوزه شهرستان و با کاشت بیش از 120 هزار اصله نهال انجام گرفته که عمدتاً در راستای بیابان زدایی بوده است.

حسینی ادامه داد: از این میزان 600 هکتار آن در عرصه مالچ پاشی شده و محدوده پهنه های ماسه ای ابوغویرانجام گرفته و مقدار 200 هکتار نیز با مشارکت کشاورزان عزیز و با کاشت 130 هزار اصله نهال اکالیپتوس در ارضی مستعد و فاقد محدودیت آبی و در قالب طرحهای بادشکن مزارع و زراعت چوب درمناطق بیابانی اجراء گردیده است.

حسینی اضافه کرد: شهرستان دهلران به دلیل پایین بودن عرض جغرافیایی و نزدیکی به بیابانهای عراق و عربستان و بیابانی بودن منطقه، بیشترین سهم گرد و غبار را در بین سایر شهرستانهای استان ایلام دارد.

وی مهمترین اثرات مخرب ناشی از پدیده بیابان زایی در شهرستان، هجوم ماسه های روان - افزایش ریزگردها و گردوغبارهای محلی و منطقه ای - کاهش کیفیت هوا و تأثیر بر سلامت و آسایش مردم و مشکلات اجتماعی و همچنین تأثیر بر تولیدات کشاورزی و منابع آب و منابع طبیعی بر شمرد.

 

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب