کد مطلب: 32334
تاریخ انتشار : 1397-03-07 09:07
هنوز هم فراموش نکرده‌ایم که اسرائیل برای کنترل توان هسته‌ای ایران، جوانان هسته‌ای‌مان را ترور کرد و از این کار ابایی ندارند. بی‌شک در صورت تأیید این موضوع باید حفاظت از جان دانشمندانی که مورد مصاحبه آژانس بودند دو چندان شود تا این راه پرافتخار بدون توقف توسط دانشمندان هسته‌ای ادامه داشته باشد.

به گزارش ايلام بيدار ،درخواست‌های کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای و همچنین سرکشی به تأسیسات نظامی ایران، ازجمله مباحثی بوده که همواره چه قبل از امضای برجام و چه پس از توافق هسته‌ای مورد نقد و تحلیل‌های مختلفی قرار می‌گرفت و حالا به نظر می‌رسد ابعاد جدیدی از این مقوله آن هم پس از خروج آمریکا از برجام باز شده است.

موضوع مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران رسماً برای نخستین بار دو سال پیش در 2 خردادماه 94 از زبان «ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مطرح شد؛ او گفته بود: «موضوع مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران مسأله‌ای است که در جریان رایزنی‌های هسته‌ای بین دیپلمات‌های ایران و 1+5 مورد بحث قرار گرفته و درباره آن توافق صورت گرفته است. ما و ایرانی‌ها بر سر فرایندی برای تهیه لیستی از دسترسی‌ها برای حل موضوع جنبه‌های نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران توافق کردیم. افراد و محل‌هایی که در این لیست قرار می‌گیرند کماکان موضوع رایزنی‌های ما هستند اما ما با توافقی که برآورده‌کننده نیاز ما برای نتیجه مود نظرمان نباشد، موافقت
نخواهیم کرد.»

به گزارش صبح نو، موضوع مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران زمانی جدی‌تر شد که آقای‌بهروز‌کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای در حالی که قصد داشت اظهارات هارف را تکذیب کند اما در عمل اصل مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای را تأیید کرد.

او درباره خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر پخش نخستین مستند مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشورمان گفته بود: «مصاحبه رسانه‌ای در دفتر کارم و کنار رآکتور انجام می‌شود و این کار خلاف اصول نیست.» وی این را هم گفته بود که «حتی اگر این مصاحبه در رسانه بین‌المللی یا رسانه انگلیسی باشد خلاف نیست اما چنین کاری را به طور گسترده نداریم.»

اظهارات کمالوندی قرار بود در جهت تکذیب مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای باشد اما همین تکذیبیه به نوعی تأیید اخبار منتشر شده درباره الزام مذاکره با دانشمندان هسته‌ای و حتی دانشجویان این رشته بود.

 پس از اظهارات کمالوندی، نمایندگان مجلس و افکار عمومی و به‌خصوص جامعه دانشگاهی نسبت به این مسأله حساس شدند و خواستار توضیح مقامات وزارت خارجه در این باره شدند.

رهبر انقلاب: اجازه مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای یعنی بازجویی
هرچند گمانه‌