کد مطلب: 32259
تاریخ انتشار : 1397-03-01 09:25
دانوک ایوان به عنوان منطقه ای سرسبز که بخشی از تاریخ کهن ایران در آن نهفته است، این روزها دست خوش حفاری و چاله ها متعدد برای چپاول شده است.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از جویزر، امروزه موضوع قاچاق اشیای عتیقه و تجاوز به حریم آثار باستانی و بناهای تاریخی در مناطق مختلف کشور به دلیل تکرار مستمر و زیاد آن تبدیل به موضوع شده است.

با کمال تاسف سازمان های متولی حراست از میراث های گذشتگان نیز با عنوان کردن کمبود بودجه و یا نبود وسایل و عوامل کار، عدم حراست بهینه و مواظبت از مناطق تاریخی ، تپه های باستانی و مناطق بالقوه برای انجام حفاری های باستان شناسی را توجیه می کنند.

در این بین تنها ارگانی که همه مسئولیت ها را باید بر دوش کشد ، نیروی انتظامی است که با کمک مردم و اطلاع رسانی های گاه و بی گاه موفق میشود درصدی حداقلی از اموال میراثی بغارت را از دزدان حرفه ای و عوامل متجاوز به حریم میراث فرهنگی کشف کند.

شهرستان ایوان یکی از شهرستانهایی است که در شمال استان ایلام واقع شده است و دارای محوطه ها و آثار باستانی زیادی است که سالانه گردشگران زیادی را  جهت دیدن آنان جذب می کند .

منطقه دانوک ایوان نیز  یکی از مناطقی است که به دلیل شرایط آب و هوایی و تنوع گونه های درخت در آن در ایام سال میزبان حجم زیادی از گردشگران می باشد .

اما موضوعی که این روزها تاسف همگان را در پی داشته است است حفاری های غیر مجازی است که سودجویان در راستای رسیدن به اموال تاریخی در این مکان انجام می دهند ،حفاری هایی که این منطقه را به چاله های فراوان تبدیل کرده است.

یکی از شهروندان ایوانی در این راستادر گفتگو با خبر نگار ما اظهار کرد : بیشتر  این حفاری ها قبل از این که اشیایی به دست آید باعث تخریب آثار و اموال فرهنگی می شود.

وی ادامه داد: چنین آثار تاریخی چرا باید توسط افراد سودجو مورد تعرض قرار گیرد، این آثار تاریخی سرمایه های ملی ما هستند و نباید توسط عده ای افراد سودجو مورد تعرض قرار گیرد.

این شهروند ایوانی ضمن تشکر از دستگاه های متولی ادامه داد: دستگاه های زیربط باید نظارت مستمر بر مناطقی که احتمال وجود آثار تاریخی دارد را داشته باشند تا شاهد وقوع اینگونه  موارد نباشیم.

تخریب اموال تاریخی

اکبر چراغی"، مدیر میراث فرهنگی شهرستان ایوان، اظهار داشت: تعدادی از افراد سودجو به قصد دستیابی به اموال تاریخی و فرهنگی اقدام به حفاری در این منطقه می کنند.

وی ادامه داد: این افرادبه دنبال تخریب اموال تاریخی و محوطه های تاریخی و فرهنگی هستند.

وی عنوان کرد: شهرستان ایوان دارای صدها اثر تاریخی است که تعداد ۶۴ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برخورد با دهها گروه حفاری

مالک بهادری دادستان ایوان نیز با اشاره به این که تاکنون بیش از دهها گروه حفاری غیر مجاز محوطه های باستانی با جریمه های سنگین دستگیر شده اند، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کسانی که به دنبال اشیا عتیقه و کار کاوش و حفاری و نگهداری و از این مسائل باشند به شدت با این افراد برخورد خواهد شد.

مردم همکاری کنند

سرهنگ علی احمدبیگی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اظهار داشت: منطقه دانوک ایوان منطقه ای گسترده است که نیازمند همکاری مردم برای حفاظت از آثار تاریخی است.

وی افزود: اگر بخواهیم برای حوزه سرزمین استان متر به متر حفاظت و مامور گذاشته شود قطعا نه میسر است و نه این که برای ما چنین امری امکان دارد.

وی اضافه کرد: قانون گذار با این افراد سودجو برخورد خواهد کرد و ما نسبت به تعقیب این افراد اقدام خواهیم کرد.

در پایان امیدواریم دیگر شاهد وقوع چنین اتفاقاتی نباشیم.

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

در واپسین روزهای منتهی به سال98؛
ایلام بیدار از شور و نشاط بازار گزارش می دهد؛
رئیس سازمان حج و زیارت کشور در گفتگو با ایلام بیدار:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب