کد مطلب: 30555
تاریخ انتشار : 1396-10-07 17:39
معاون اول قوه قضاییه گفت:این انصاف نیست که عده ای با چهره انقلابی گری و حق طلبی و دفاع از محروم و عدالت، نهایت بی عدالتی را در لسان و گفتار و نوشتار را بوجود بیاورند خدا نکند که همراه و همزبان دشمن بشویم.

به گزارش ايلام بيدار ، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روزپنجشنبه در اجتماع روحانیون، استادان دانشگاه و نخبگان استان ایلام اضافه کرد: در مورد مبارزه با فساد باید همه قوا و همه مردم کمک کنیم تا یکی از موانع مهم عدالت رفع شود، همه باید در این زمینه کمک کنیم تا فساد نباشد، البته حاکمان مسئولیت بیشتری در این زمینه دارند.
وی در توضیح برخی موارد که دیگر سخنرانان این ایین ابراز کردند صریح کرد: یک زمان می گفتند قوه قضاییه با آفتابه دزدها برخورد می کرد، آیا امروز این گونه است؟ کسانی اسم و رسم داشتند و اتهاماتی داشتند به آنها هم رسیدگی شد.
سخنگوی قره قضاییه گفت: با آنها هم که ثروت‌های عظیم داشتند که می توانند خیلی کارها کنند هم برخورد می‌شود، در مورد موضوع زمین هم باید گفت تا آخر آبان ماه ٢٨ هزار هکتار را رفع تصرف کردیم و نزدیک به ٦٨ هکتار قلع و قمع شده است.
محسنی اژه‌ای گفت: یکی از عوامل مهم در هر دستگاهی عامل نیروی انسانی است، اگر قوه قضاییه نیروی انسانی صحیح و کافی داشته باشد مشکلات ما تا ٧٠ در صد برطرف می‌شود، از شما دانشگاهیان می‌خواهیم در پذیرش نیرو و انتخاب نیروی کارآمد و در زمینه پژوهش ما را یاری کنید.
معاون اول قوه قضاییه ذر خصوص حقوق شهروندی نیز تصریح کرد: حقوق شهروندی مقوله بسیار محترم و کشداری است، اسلام به حق الناس آن‌چنان اهمیت داده که به حق الله به این اندازه اهتمام نورزیده، ولی حقوق همه شهروندان باید مورد اهتمام باشد، یک قاچاقچی ١٠٠ کیلو مواد وارد کرد و میلیون‌ها خانواده را گرفتار کرد، حق دارد باید رعایت شود ولی حق این خانواده‌هایی که دخار مشکل شدند و گرفتار شدند هم باید رعایت شود.
سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به کارآمدی و مضرات فضای مجازی بیان کرد: باید از فضای مجازی و فناوری های نوین استفاده درست شود ولی از آن طرف فساد و مضرات را مورد توجه قرار دهیم.
محسنی اژه ای بیان کرد: ما اعتقاد داریم قوه قضاییه بی نقص نیست همچنین با قاضی و کارمند متخلف اشد برخورد را می کنیم. همین انتظار را داریم که کانون های وکلا هم اشد برخورد با وکلای متخلف کنند. همان طور که گفتم در همین آذر ماه با ۶۳ متخلف اعم از وکیل، کارشناس و قاضی و کارچاق کن برخورد کردیم.
معاون اول قوه قضاییه گفت: یکی از حاضران در جلسه فرمودند هزینه دادرسی بالاست. ما هم از شما سوالی داریم آیا قبول دارید که باید طبق قانون مبلغ قرارداد وکالت را ضمیمه پرونده کنید؟ می دانید خیلی از وکلا این کار را نمی کند و در یک پرونده یک وکیل، ۱۰ میلیارد تومان می گیرد؟
وی اضافه کرد: در موضوع اخذ وکیل و کارشناس را در برخی پرونده‌ها الزام وجود دارد. ما طرفدار وکیل و کارشناس هستیم و قانون گفته که گرفتن وکیل حق است. در پاره‌ای موارد داشتن وکیل الزامی است. در بسیاری از پرونده‌های ما قانون اجازه داده به کارشناس مراجعه شود و در برخی موارد ارجاع به کارشناس را الزام کرده است. ما هم معتقدیم شان وکیل دردادگاه و دادسرا و صداوسیما باید رعایت شود.
معاون اول قوه قضاییه درخصوص ساماندهی ارجاع پرونده ها به کارشناسان گفت: پیش نویس این قضیه نوشته شده و از مرکز آمار و فناوری خواسته ایم که نرم افزاری پیش بینی کنند تا توزیع پرونده ها ساماندهی شود.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروز اشکال و ایراد در همه بخش ها ممکن است که وجود داشته باشد اما انصاف اقتضا می کند، همان مقدار که هست را ببینیم نه بیشتر. مشکلات و موانع را در کنار این نارسایی ها باید دید. اگر قصور و تقصیری هست، داد بزنید و فریاد کنید اما اگر نیست در جهت رفع مشکلات کمک کنید. ما دشمن بیرونی داریم که سالهاست دشمنی می کنند و باز هم دشمنی خواهد کرد بی‌عقل‌ترین شان ترامپ است. 
وی خاطر نشان کرد: این انصاف نیست که عده ای با چهره انقلابی گری و حق طلبی و دفاع از محروم و عدالت، نهایت بی عدالتی را در لسان و گفتار و نوشتار را بوجود بیاورند خدا نکند که همراه و همزبان دشمن بشویم.

وی دراین آیین که در دانشگاه ایلام برگزار شد با قدردانی از مردم ایلام که چند روزی میزبان هیئت عالی قضایی بودند بیان کرد: از همه مردم غیور، متدین، ولایت پذیر مردم استان ایلام تشکر می کنم قبل و بعد انقلاب این استان یکی از شاخصه‌های مهم حامیان ولایت و حضور در تمام صحنه ها در مقاطع مختلف بوده است. 
وی افزود: در این استان مردم یکپارچه شیعه و محب اهل بیت (ع) هستند که از نادرترین استان‌ها در این زمینه است، استانی است که در حد جمعیت خود بیشترین شهید، آزاده و جمعیت را تقدیم انقلاب کرده، این استان بیش از ١٣ هزار جانباز، شهید و آزاده تقدیم انقلاب کرده است. این تعداد از شهدا و جانبازان و آزادگان مایه افتخار همه ما است.
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: استان ایلام از اول جنگ تا به امروز مرزبانان خوبی در مرز بیش از ٤٣٠ کیلومتری و در داخل استان داشته که در مقابل دشمن ایستاده‌اند این استان از امن‌ترین استان‌ها بوده و کم‌ترین ناامنی و ترور را در آن داشتیم از خدا می‌خواهیم در این فرصت بتوانیم خادم مردم باشیم.
 
انتهای پیام/ش

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب