کد مطلب: 28851
تاریخ انتشار : 1396-06-21 08:20
سینما به عنوان یکی از مظاهر تمدنی در چند دهه اخیر در ایران سهم بسزایی درپر کردن اوقات فراغت خانواده ها ایفا کرده است اما شهرستان ملکشاهی از وجود سینما بی بهره است.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از ملکشاهی خبر؛ همواره در خصوص سینما و ضرورت و اهمیت وجود آن صحبت های بسیار زیادی شده و چون این هنر از فرهنگ توده ی مردم تغذیه می کند، یکی از نیرومندترین گونه های فرهنگی و هنری محسوب می گردد. امروزه دیگر سینما به عنوان یک وسیله ی ساده برای سرگرمی محسوب نمی گردد. سینما پا را فراتر گذاشته و فرهنگ یک جامعه را در می نوردد و تجربه نشان داده که نادیده گرفتن آن برای یک جامعه بسیار مضر می باشد. ملکشاهی؛ از جمله شهرستانهایی است که از وجود این نماد فرهنگی بی بهره می باشد.

شهر بدون سینما؛ شهری بدون خاطره ی جمعی

حضور در سالن سینما باعث برانگیختگی حسی در درون تماشاچیان می گردد که قابل قیاس با دیدن یک فیلم در خانه نیست. سینما به گونه ای بی واسطه و مستقیم قادر هست که شیوه های ذهنی را بار دیگر بسازد و بر پرده به نمایش بگذارد. زنده کردن این دقایق فردی یک تجربه ی بشری را به معناهایی که هماهنگ کننده است بدل می کند و به این گونه موضوعی هرچند کوچک برای افراد درونی و بزرگ می شود. زمانی که شهروندان شهری قادر به داشتن این تجربه ی درونی نباشند، خواه ناخواه خاطره ای جمعی نیز در درون آنها ایجاد نمی گردد و هویتی مشترک شکل نمی گیرد.

رابطه ی سینما و حقوق شهروندی

یکی از شهروندان ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: زندگی شهرنشینی به دنبال مهاجرت های زیاد و به لحاظ وجود خرده فرهنگ ها، وضعیت متفاوتی را پیش روی شهروندان قرارداده است. وجود سینما با تببین ابعاد مختلف حقوق شهروندی و زندگی شهری، می تواند مردم را درآشنایی بیشتر و بهتر با زندگی شهری و حقوق شهروندانی که در شهر زندگی می کنند، کمک کند.

وی اظهار کرد: وجود سینما باعث می گردد که شهروندان بواسطه ی در کنار هم نشستن در محیطی به نام سالن سینما با وجود فرهنگ های متفاوت، از داشتن یک خاطره ی جمعی با دیگری بهره مند شوند.

عزیزی افزود: سینما همواره در ارتقا و تقویت فرهنگ عمومی مردمان جوامع خود، نقشی تاثیر گذار دارد اما  نبود سینما در ملکشاهی باعث گردیده که این مساله در شهر کمتر بروز نماید.

ضرورت ایجاد سینما در ملکشاهی

یکی از جوانان ملکشاهی به خبرنگار ما گفت: سینما؛ یکی از رسانه های پرمخاطبی می باشد که اکثر جوانان تمایل به آن دارند و یکی از پایه های فرهنگی هر شهر محسوب می گردد.

وی اظهار کرد: سینما دارای کارکردهای بسیار متفاوتی می باشد که یکی از کارکردهای آن ایجاد روحیه شوق و نشاط در نسل جوان است.

این جوان افزود: زمانی كه جوانان مکان خاصی جهت گذراندن اوقات فراغت خود نداشته باشند خواه ناخواه به تفریح های نامناسب روی می آورند و همین امر می تواند زمینه ساز افزایش آسیب های اجتماعی باشد.

وی در پایان گفت: یکی از خواسته های مردم ملکشاهی از مسئولان، ایجاد سینما در شهرستان جهت پرکردن اوقات فراغت و استفاده مطلوب از سینما است.

سینما و کودکان

همواره تجربه ی دیدن یک فیلم در زمان کودکی در سینما باعث می شود که سرمایه گذاری فرهنگی و هنری برای نسل های آینده بالا رود و کودکان با شیوه های ارتباطی و آموزشی آشنا شوند و بر فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعی و.... آنها تاثیر مثبتی گذارد. با توجه به بافت فرهنگی جامعه و مختصات ارتباطات خانواده  نیاز به باهم و در کنار هم بودن همواره وجود داشته و سینما یکی از مکان هایی می باشد که این انکان را میسر می کند.

تلویزیون وسینما به عنوان یکی از مظاهر تمدنی در چند دهه اخیر در ایران سهم بسزایی درپر کردن اوقات فراغت کودک وخانواده ایفا کرده است. در این بین برنامه ای برای کودک به خاطر تاثیر پذیریشان نگاه ویژه ای را می طلبد بخصوص که در جامعه کنونی که بخاطر تنوع در روشهای ارتباطی مجازی روز بروز فاصله های بیشتری بین خانواده وکودک ایجاد شده است. اصلی ترین هدف برنامه سازان سینما برای ایجاد چنین فضایی ساخت برنامه های آموزشی وارتباط بیشتر کودک وخانواده باشد تا کودک وخانواده اوقات فراغت را در کنار هم تجربه کنند و مجال وبهانه ای باشد برای گفتگو تبادل نظر بین آنها. در اینجاست که باید بررسی شود که سینما چقدر میتواند عنصر مطلوبی برای زمان استراحت کودک وخانواده باشد.

آیا با توجه به زندگی شهر نشینی و کم تحرکی افراد، سینما می تواند جایگزین و یادآور خاطره ها ی بازی ها وسرگرمی هایی باشد که کودکان گذشته با آن بزرگ شدند؟ آیا متولیان امر سینما به دنبال اهداف تربیت وآموزش تصویری وایجاد انتظارات خانواده وکودک در چنین امری هستند وتا چه حد برای این مسئله مهم اهمیت خواهند داد؟ به امید تاسیس یک سینما  در جهت پر کردن فاصله بین خانواده وکودک"

سینما دارای قدرت بسیار زیادی است و قادر است که تجربیات فردی را مجسم کند و از نو آن را بیافریند. حضور در چنین فضایی و کسب چنین تجربه ای همواره برای همه ی شهروندان لازم و ضروری است. چراکه؛ پرده سینما قادر است، جهانی را بازنمایی کند که هر یک از ما آگاهانه یا ناآگاهانه دست به ساخت آن زده ایم.

انتهای پیام/الف

برگزیده سایت

طرح سوال از رئیس جمهور, نمایندگان مجلس, سلام امینی, استان ایلام, ایلام بیدار
گزارش ایلام بیدار از بر زمین ماندن طرح سوال از رئیس جمهور؛
حجت الاسلام سعید کلانی,رمضان,استان ایلام,ایلام بیدار
یک کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با ایلام بیدار عنوان کرد؛
در گفتگوی تفصیلی ایلام بیدار با فعال اقتصادی عنوان شد؛

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب