قلاویزان ؛ نگین راهیان نور ایلام
معرفی جاذبه های گردشگری دفاع مقدس استان ایلام؛
قلاویزان ؛ یادگار روزهای نبرد حق علیه باطل
کد مطلب: 25856
تاریخ انتشار : 1400-01-09 10:01
یادمان شهدای قلاویزان در نقطه ایثار و در جنوب غربی شهر مهران قرار دارد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت ايلام بيدار ، یکی از یادمان هایی که در هشت سال دفاع مقدس شاهد دلاورمردی و رشادت های فرزندان ایران بوده، نقطه ایثار در منطقه قلاویزان بوده که  در شش کیلومتری جاده گمرک و در جنوب غربی شهر مهران قرار دارد.

ارتفاعات قلاویزان رزمگاه عاشقان و میدان شهادت و نبرد بی امان دلاور مردان و غیور مردانی بود که غیرازخدا و آقاسید الشهداامام حسین(ع)به هیچ چیز دیگری فکرنکردند وبرای حفاظت و نگهبانی از حریم اسلام و قران و مرزو بوم میهن اسلامی و انقلاب نو پای اسلامی ایران،لباس عزت و شرف بر تن کردند و از بهترین و گرانبهاترین سرمایه وجودی خویش گذشتند و با نثار خون پاکشان،امنیت، آسایش و رفاه را برای ملت آزاده ایران اسلامی به ارمغان آورده اند.

آری آنان با عشق و بصیرت و آگاهی و پشت پا زدن به همه خواسته های درونی و مظاهر زرق و برق دینوی،جانانه و عاشقانه،درمیدان پاک باختگی حاضرشدند حسین گونه به لقاء الله پیوستند و جاودانه شدند.

امروز مهران و قلاویزان مرهون از خود گذشتگی و فداکاری جوانان مومن،مخلص و پاکباختگانیست که به خاطر حفظ اقتدار اسلام،عزت و عظمت ایران اسلامی،مرارت ها و سختی ها کشیدند و جانفشانی های بی دریغ و بی نظیری از خود در تمامی جبهه های نبرد حق علیه باطل نشان داداه اند . به راستی که آنها این همه عشق و وفا داری و گذشت  و فداکاری و درس شهادت و جانبازی را در مکتب سرخ حسینی آموخته اند. همه ی ما امروز در مقابل عظمت و بزرگی شهیدان وظیفه ای بسیار سنگین داریم.

ارتفاعات قلاویزان یادآور عملیات هایی از جمله کربلای یک است که بعد از چهار بار دست به دست شدن شهر مهران منجر به آزاد سازی آن شد و قلب امام را شاد کرد.

نقطه ایثار واقع در ارتفاعات قلاویزان مکان کوچکی در بین هزاران منطقه جنگی و خاطرات دفاع مقدس در کشور است که شاهد ایثارگری های رزمندگان دفاع مقدس بوده است و در این منطقه نیز هرگاه در متن ماندگار سرزمین سینه سرخان عاشق قرار بگیریم، وسعت روح و روانمان سرشار از عطر دل انگیز عشق ایثار می شود.

در نقطه ایثار که در هشت کیلومتری شهر مهران است می توان دشت های بزرگ مهران را دید که روزگاری شاهد نبردهای مهم دفاع مقدس بوده است و در بدو ورود به این قطعه بهشت عکس و نام عزیزانی گذاشته شده است که در این نقطه در نبردی نابرابر رخت شهادت پوشیدند.

موقعیت جغرافیائی قلاویزان و ابعاد عملیاتی

ارتفاعات استراتژیک قلاویزان واقع درجنوب شهر مهران از جنوب به شهرهای حصبان و العاده عراق،از غرب به شهرهای بدره و زرباطیه و از شرق به ارتفاعات آبزیادی محدود میشود،و بدین ترتیب از بهرام آباد تا منطقه آبزیادی جزوارتفاعات قلاویزان محسوب میشود و نزدیک به 30کیلومتر مربع وسعت دارد و مشرف بر شهرهای بدره،زرباطیه و جاده طیب عراق است.

 

 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب