کانال کشاورزی,زمین هلیلان,روستای شیراوند و کزاباد,استان ایلام,ایلام بیدار
ایلام بیدار از پاسکاری یک پروژه نیمه تمام کشاورزی گزارش می دهد؛
زمین های ویران؛ بی توجهی مسئولان/ کانال های بدون آب صدای کشاورزان را درآورد
کد مطلب: 24931
تاریخ انتشار : 1399-04-17 09:20
با کانال کشی زمین های کشاورزی روستاهای شیرآوند و کزآباد هلیلان نه تنها این زمین ها ویران شده بلکه آبی در این کانال ها نیز وجود ندارد.

گروه اقتصادی ایلام بیدار:: پروژه های نیمه تمام به یکی از معضلات اصلی دولت های یازدهم و دوازدهم تبدیل شده است، پروژه هایی که بایستی در اسرع وقت و در زمان مقرر تکمیل و نهایی می شدند اما به دلائلی از جمله کمبود اعتبار با مشکل مواجه شدند.

در این میان هستند پروژه هایی که به دست فراموشی سپرده شده است، بطوریکه بعد از گذشت سالیان سال همان گونه و بدون پیشرفت در جای خود باقی مانده است.

گلایه کشاورزان اهالی هلیلان و زردلان در شهرک توحید

یکی از همان پروژه های نمیه کاره که باعث رنجش مردم و کشاورزان بخش هلیلان در روستاهای "کزآباد" و شیرآوند" در شهرستان چرداول شده است، ایجاد کانال های کشاورزی است.

زمین های کشاورزی مردم هلیلان در حالی بخشی از آنها به ایجاد کانال اختصاص داده شده اما این در حالی است که علیرغم ساخت کانال اما تاکنون آبی در این کانال ها جاری نشده است.

کشاورزان اهالی منطقه هلیلان در گفتگو با خبرنگار ما ضمن انتقاد از اجرای طرح های نیمه تمام توسط دولت در این منطقه که یکی از مناطق محروم استان ایلام به شمار می رود خواستار توجه جدی به رفع این مشکل هستند.

جهادکشاورزی ایلام: مشکل از آب و فاضلاب روستایی است

در واقع ایجاد کانال های کشاورزی بدون آب در این مناطق موضوعی است که با مسئولان امر در سازمان جهاد کشاورزی ایلام پیگیری کردیم.

در این راستا "جبار عزیزبیگی"، مدیر آب وخاک وامور فنی ومهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: در واقع کار این سازمان ایجاد مقدمات و احداث کانال بوده است و کانالی که در داخل روستا بوده و باعث ایجاد مزاحمت اهالی منطقه شده بود را به بیرون از روستا انتقال دادیم.

وی در ادامه اظهار کرد: کار احداث این طرح توسط جهادکشاورزی انجام گرفته و موضوعات مربوط به آب کانال باید از طریق آب و فاضلاب روستایی انجام گیرد.

شرکت آبفار ایلام: مشکل از شرکت آب منطقه ای است

برحسب اظهارات معاون جهادکشاورزی استان ایلام موضوع را با شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ایلام پیگیری کردیم.

"کریم فروتن"، معاون طرح و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: کار این شرکت تأمین آب شرب روستاها است و هر گونه آبی که مربوط به زمین های کشاورزی باشد به شرکت آب منطقه ای ایلام برمی گردد.

اظهار بی اطلاعی شرکت آب منطقه ای ایلام

براین اساس پیگیری های ما با شرکت آب منطقه ای استان ایلام نیز ادامه داشت؛ تا اینکه این شرکت نسبت به اجرای این پروژه در این منطقه از استان ایلام اظهار بی اطلاعی کرد و گفت چنین طرحی در این روستاها وجود ندارد!

با این تفاسیر مشخص می شود که چرا پروژه های نیمه تمام ایلام چنین وضعیتی را دارند؛ وقتی دستگاه های اجرایی به کار خود انچنان که باید واقف نیستند و برای جزئیات پروژه از خبرنگار ما اطلاعات دریافت می کنند نشان می دهد که سرنوشت پروزه های نیمه تمام ایلام در پایان دولت یازدهم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب