کد مطلب: 24615
تاریخ انتشار : 1395-10-17 16:28
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شناخت عشایرمنطقه و ایلات خزل وارکوازی و ملکشاهی ار موقعیت فیزیکی منطقه عامل مهم پیروزی در عملیات ذوالفقار و آزاد سازی میمک بود.

به گزارش خبرنگار جهاد و مقاومت ايلام بيدار ، سردار سرلشکر "محسن رضایی"، دبیرمجمع تشخیص مسلحت نظام در گرامیدشات حماسه فتح میمک ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: ایلام سرزمین خاطره های فراموش ناشدنی و عشایر غیرتمندی است که در طول تاریخ انقلاب اسلامی در کنارسپاه و ارتش به دفاع از ارزش های جمهوری اسلامی به مقابله با دشمن پرداختند

وی در ادامه با اشاره به اینکه فتح میمک نقطه آغاز حمله ارتش عراق علیه ایران بود، اظهار کرد: ارتش عراق قبل از شروع رسمی جنگ علیه ایران به منطقه عملیاتی میمک حمله کرد و در ارتفاعات این منطقه مستقر شد که این خود از اهمیت منطقه میمک برای دولت عراق حکایت میکند.

رضایی دفاع از میهن را انگیزه الهی و اسلامی دانست و افزود: شناخت مردم استان به ویژه عشایرمنطقه و ایلات خزل وارکوازی و ملکشاهی  و عدم شناخت ارتش عراق ار موقعیت فیزیکی منطقه و تشکیل و آمادگی گردانهایی متشکل از جوانان ایلامی را از عوامل مهم پیروزی در عملیات ذوالفقارو آزاد سازی میمک بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به ار تفاعات میمک و اروند رود به عنوان دو نقطه استراتژیک مهم برای ارتش عراق اشاره کرد وتصریح کرد: از همان ابتدا ارتش عراق قصد داشت منطقه میمک و اروند رود را تصرف و به خاک کشور عراق اضافه کند که به همین سبب از سمت جنوب به خوزستان برای تصرف اروند رود و به ایلام برای تصرف میمک حمله کرد که خوشبختانه با هوشیاری مردم استان میمک قبل از خرمشهرو اروند رود آزاد شدد.

وی با اشاره به نقش بارز مردم در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، بیان کرد: در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همواره ملت جلوتر از دولتمردان و مسئولان در میدان مبارزه حاضرشدند.

رضایی در ادامه ابراز کرد: جمهوری اسلامی ایران متعلق به مردم است و مسئولان مهمان و خود مردم میزبان واقعی انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی در ادامه به عملیاتهای صورت گرفته درزمان جنگ تحمیلی در ایلام  اشاره و افزود: در ایلام عملیاتهای بسیاری از جمله آزادسازی مهران، محرم، نصر سه، والفجر سه، عشورا و عملیات آزاد سازی میمک صورت گرفته است که در تمامی عملیات ها نقش مردم بویژه مادران شهیدان در انگیزه دادن به جوانان خود برای حضور در میدان جنگ حق علیه باطل در کنارارتش و سپاه بارز بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اولین درسی که باید از جنگ بگیریم اقتدار است که لازمه امنیت، صلح، دیپلماسی، عدالت، آزادی، از بین بردن فساد در جامعه، ایجاد آرامش برای مردم داشتن اقتدار بوده و در صلح نیز گفتگو ها باید با پشتوانه اقتدار صورت بگیرد تا تاثیر گذار باشد.

رضایی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر امنیت کشورو همچنین بازگشت اقتدار به کشور را مرهون اقتدار و ایستادگی ومقاومت مردم در دفاع مقدس و سیلی محکمی بود که به ارتش عراق وارد کردند و عراق را در برابر اراده خود وادار به تسلیم کردند.

وی به فلسفه داشتن نیروی مسلح قوی و ساخت انواع موشک و مهمات در ایران اشاره کرد و افزود: ما موشک و نیروی مسلح را برای ایجاد صلح در منطقه و از بین بردن تکفیری ها و ایجاد امنیت در منطقه میخواهیم.

وی افزود: داشتن اقتدار رمز ساخت مهمات و موشک ها در داخل ایران هستیم و این در حالیست که قبلا برای تامین این سلاح ها به کشور های خارجی وابسته بودیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به مردمی کردن انقلاب اسلامی به عنوان دومین درس جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی مردم را به صحنه اداره کشوروارد کرد و این در حالیست که قبل از آن مردم در سیاست و دفاع و امنیت نقشی نداشتند.

وی تصریح کرد: ما اکنون شاهد عدم حضور مردم در صحنه های اقتصادی و صنعت و کشاورزی هستیم واین در حالیست که ما به حضور مردم نیازمندیم و این درسی است که ما از جنگ گرفتیم.

رضایی افزود: سران کشور و دولتمردان باید فرمول مردمی کردن اقتصاد را درست کنند که نمونه آن همین ایجاد بازارچه مرزی است که باعث اشتغال و میدان دادن به جوانان است و در صورت عدم حضور مردم در اقتصاد ، معضل فقر و بیکاری و گرانی حل نمی شود.

وی در ادامه اظهار کرد: سومین درسی که ما از جنگ گرفتیم، دیپلماسی در مذاکره با گرگهاست.و گفتگو با گرگ ها در بعضی صحنه ها مانند برجام و قطعنامه 598 لازم است اما باید دست ما پر باشد و نباید در مقایل گرگ، میش باشیم که اگر اینگونه باشد منافع خود را از دست می دهیم.

رضایی با اشاره به اینکه ما هیچوقت آمریکا را به رسمیت نمیشناسیم واسراییل را غده سرطانی در منطقه میدانیم، عنوان کرد: جمهوری اسلامی هیچوقت مخالف گفتگو نبوده است اما دیپلماسی با کشورهای غربی مشروط به اینکه پشتوانه آن اقتدار وقدرت باشد،نپذیرفتنی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: به گفته امام خمینی(ره)  صلح از جنگ می گذرد واگر می خواهیم به صلح برسیم باید از میدان جنگ بگذریم و جنگ ما نیز برای صلح بود وبرای دفاع از مرز های کشور که نمونه بارز آن همین آزاد سازی میمک است.

وی در پایان به ضرورت ثبت سالروز آزادسازی میمک در تقویم رسمی کشور اشاره کرد و گفت : مسئله ثبت سالروز آزاد سازی میمک در تقویم کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/الف

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب