روستای آبزار/ حقوق شهروندی/ استان ایلام/ ایلام بیدار
کد مطلب: 24622
تاریخ انتشار : 1395-10-18 11:36
شاید کمتر کسی باور کند که در قرن 21 با وجود پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در ایلام روستاهایی وجود دارند که مردمانش دغدغه داشتن زندگی با کمترین امکانات اولیه را دارند.

به گزارش ايلام بيدار ، یکی از اهداف کلان توسعه در اغلب کشورها و از جمله کشور ما، کاهش بیکاری و توسعه فعالیت های شغلی است. توسعه و عمران روستایی در چند دهه اخیر همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است ، با این توصیف شاید کمتر کسی باور کند که در قرن 21 با وجود پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در ایلام روستاهایی وجود دارند که مردمانش دغدغه داشتن زندگی با کمترین امکانات اولیه را دارند.

روستای آبزار از توابع شهرستان سیروان واقع در 15 کیلومتری لومار نمونه بارز این مشکلات است که اهالی این روستا با آن دست و پنجه نرم می کنند.

روستایی که به گفته اهالی روز به روز شاهد مهاجرت بیشتر ساکنان به دلیل مشکلات فراوان آن هستیم که همین مهاجرت معکوس روستاییان به شهر ها نیز خود به معضلی برای کشور تبدیل خواهد شد معضلی که منجر به کاهش محصولات کشاورزی و دامداری خواهد شد.

قدرت رمضانی از اهالی روستا در گفتگو با خبرنگار ما درباره مشکلات روستا گفت: روستای آب زار یکی از محرومترین روستاهای استان در زمینه امکانات اولیه زندگی است به طوری که ما از داشتن آب شرب روزانه که لازمه زندگی و مایه حیات هر موجود زنده و حق مسلم هر شهروندی است محروم هستیم.

به گفته وی اهالی روستا ساعت ها در انتظار جاری شدن آب در لوله های منازل خود هستند تا با ذخیره آب لازم، احتیاجات روزانه خود را برطرف کنند که این در حالیست ، داشتن آب بعنوان یکی از ضروریات در ادامه بقای بشر باید بصورت مداوم در دسترس مردم قرار داشته باشد.

رمضانی همچنین در ادامه به عدم روشنایی در معابر روستا اشاره و اظهار کرد: برق روستا هم شرایطی همچون آب را داشته و وعدم روشنایی معابر روستا با توجه به وضعیت نامناسب معابر، باعث بروز مشکلاتی برای اهالی شده است بگونه ای که اهالی مجبورند کل ساعات شب را در منزل سپری کنند.

 

این روستایی در ادامه با اشاره به اینکه عدم وجود آنتن های تلفن و تلویزیون در روستا نیز معضلاتی بوجود آورده، اضافه کرد: درقرن بیست و یک که عصر تکنولوژی نام گذاری شده است، نبود آنتن دهی تلفن و همچنین نبود سیگنال تلویزیونی که تنها وسیله های ارتباطی مردم روستا با دنیای بیرون و بخصوص کودکان و نوجوانان که بسته به شرایط سنی خود نیاز به داشتن اخبار واطلاعات روز و سرگرمی های متنوع دارند نیز یکی از مسائلی است که بعنوان یکی از دلایل مهم اهالی برای مهاجرت به شهر میتوان به آن اشاره کرد.

 

 

این شهروند راههای مواصلاتی روستا را نامناسب خواند و ادامه داد: راههای منتهی به روستای آب زار نیز شرایط نامناسبی دارند و شاید اگر شهروندی برای دیدن روستا و گذران ساعاتی از فراغت خود در کنار روستاییان قصد سفر به روستا را داشته باشد به دلیل وضعیت نامناسب جاده در همان ابتدای مسیر پشیمان شود.

وی در ادامه به اجرایی نشدن طرح هادی در روستا اشاره کرد و گفت: در حالی که طرح هادی دربیشتر روستاهای استان اجرایی شده است اما در روستای ما نشانی از این موضوع دیده نمی شود وهمچنین اجرا نشدن جدول کشی ونبود آب روهای مناسب مشکلاتی برای منازل و تردد اهالی بخصوص در فصل زمستان به وجود آورده است.

 

 

مهاجرت در مقابل توسعه روستایی/آبزار را دریابید

شاید کمتر کسی به زندگی در روستایی با این وضعیت اسفبار تن دهد اما اهالی روستای آب زار باتوجه با وجود چنین مشکلاتی تاکنون تحمل کرده و عده زیادی از اهالی در روستا ساکن هستند اما ادامه مشکلات، این روستا  با معضل مهاجرت مواجه شده و روستا خالی از سکنه خواهد شد که این امر مخالف با سیاست های نظام در بحث توسعه روستایی وحقوق شهروندی می باشد ولازم است که مسئولان ذیربط اقدامات لازم را در خصوص حل این مشکلات انجام دهند.

 

انتهای پیام/ الف

دیدگاه‌ها

دست مدیر سایت درد نکنه مگر این سایت یه کاری بکنه
واقعا کمک کنید کجاست امید و؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تلفن .اینترنت.دیجیتال.تلفن ثابت.گاز.اینهاوخیلی چیزهای دیگر جا مانده)؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ما ساکن انجا بودیم ولی به دلیل نبود امکانات از انجا رفته وبه مرکز استان محاجرت کردیم
ای کاش بجای سیاه نمایی و ناامید کردن مردم یه بار فقط یه بار میرفتین با فرماندار جدید و حتی قبلی تو این زمینه صحبت میکردین که آقا این روستاها این مشکلات رو دارن رسیدگی کنین. تا حالا شده یه بار با فرمانداران ایلام صحبت کنین که چیکار کردین.متاسفانه شما حامیان احمدی نژاد فقط دنبال مایوس کردن مردم هستید.

برگزیده سایت

طرح سوال از رئیس جمهور, نمایندگان مجلس, سلام امینی, استان ایلام, ایلام بیدار
گزارش ایلام بیدار از بر زمین ماندن طرح سوال از رئیس جمهور؛
حجت الاسلام سعید کلانی,رمضان,استان ایلام,ایلام بیدار
یک کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با ایلام بیدار عنوان کرد؛
در گفتگوی تفصیلی ایلام بیدار با فعال اقتصادی عنوان شد؛

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب